نخست وزیر روسیه وارد عراق شد

12736058_1025679677493152_1201429317_n

نخست وزیر روسیه برای اشتراک در جلسه کمیته مشترک میان دو کشور (عراق و روسیه) وارد عراق شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، احمد جمال‌، سخنگوی وزارت خارجه عراق در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: یک هیات بزرگ روسی که شامل بیش از ۱۰۰ شخصیت از بازرگانان و کارشناسان در زمینه تسلیحاتی، نفت، نیرو و اقتصاد می‌شود بنا به دعوت وزارت خارجه عراق دو روز است که در بغداد به سر می‌برد.

وی افزود: نشست‌ها میان هیات روسیه با ابراهیم جعفری،‌ وزیر خارجه عراق که ریاست طرف عراقی را در مذاکرات برعهده دارد در چارچوب سلسله نشست‌های دوره ‌ای کمیته مشترک روسیه و عراق صورت می‌گیرد.

وی افزود: نشست‌های پیگیری و کارگرو‌هی ظرف دو روز گذشته به میزبانی وزارت خارجه عراق با این هیات روسی برگزار شد.

وی عنوان داشت که امروز نیز جلسه اصلی و پایانی این نشست کمیته مشترک برگزار می‌شود که دیمیتری روگوزین، معاون نخست وزیر روسیه ریاست هیات روسی را در این نشست‌ها برعهده دارد.

این مقام عراقی عنوان داشت که تعدادی از یادداشت‌های تفاهم میان عراق و روسیه امضا خواهد شد که از مهمترین آنها یادداشت تفاهم در زمینه همکاری دو جانبه در محافل بین‌المللی و یک یادداشت تفاهم دیگر در زمینه پرونده‌های کمک‌های تسلیحاتی و حمایت نظامی روسیه از نیروهای عراقی و همچنین یک یادداشت تفاهم در زمینه نفت، نیرو و بازرگانی است.

از سوی دیگر پایگاه خبری المسله گزارش داد که تحولات در سطح داخلی و منطقه‌ای نشان می‌دهد که عراق یک اراده سیاسی دارد که از محافل داخلی کشور پا فراتر می‌گذارد و به رخدادهایی کشیده می‌شود که در کشورهای همسایه در جریان است و بر آینده اوضاع در عراق تاثیر می‌گذارد.

پایگاه المسله گزارش داد یک تحول منطقه‌ای که به نفع بغداد است اظهارات معاون نخست وزیر روسیه مبنی بر تایید موضع عراق در مخالفت با حضور نظامی ترکیه در خاک این کشور است.