منابع دولت مستعفی یمن: بحران یمن با گفتگو حل نمی‌شود

۶ جدی ۱۳۹۶

یک منبع مسئول در دولت مستعفی یمن اعلام کرد تنها راه حل بحران این کشور، راه حل نظامی است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نوشته روزنامه عکاظ چاپ عربستان، یک منبع مسئول در دولت مستعفی یمن وجود هر گونه رایزنی و تماس با اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن برای آغاز برنامه‌هایی سیاسی جهت ازسرگیری مذاکرات را تکذیب و تاکید کرد، در حال حاضر “و به ویژه با توجه به شکست‌های پی در پی کودتاچیان در جبهه‌های مختلف” راه‌حل نظامی در یمن مطرح است.

به گفته این منبع: تماس‌هایی میان نیروهای وابسته به انصارالله وجود داشته اما آنها اکنون به دلیل پافشاری بر شروط خود از جمله حفظ سلاح و ابقای شبه‌نظامیان در جبهه‌ها با ولد شیخ به بن بست رسیده‌اند.

این منبع در ادامه مدعی شد، نابودی حوثی‌ها و بازپس‌گیری دولت از آنها تنها راه برای ایجاد یمنی امن و با ثبات است و هر راه حلی غیر از آن تنها جنگ را طولانی کرده و باعث استقرار دوباره این “شبه نظامیان” می‌شود.

وی افزود: روند سیاسی در یمن در ابعاد مختلف دچار رکود شده و اقدامات سازمان ملل تنها در قالب امدادرسانی و اقدامات انسانی است.

این منبع درباره سناریوهای احتمالی در سایه تلاش‌های شبه نظامیان برای جداسازی حزب کنگره مردمی گفت: عبد ربه منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی یمن) دستور اتحاد حزب کنگره و از بین بردن فرصت این شبه‌نظامیان را صادر کرد.

منبع مذکور تاکید کرد، به دستگاه‌های امنیتی و نظامی و مسئولان ولایت‌های آزاد شده دستور همکاری و کمک به آوارگان و امدادرسانی داده شد.

پیشتر برخی منابع در سازمان ملل در گفتگو با روزنامه عکاظ از آغاز رایزنی‌های دفتر فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن برای سفر او و معاونش به ریاض و صنعا و بررسی اقدامات رهبران حزب کنگره و موضعگیری نیروهای وابسته به انصارالله در مورد روند سیاسی و ایده‌های ممکن برای دستیابی به راه‌حلی برای ازسرگیری مذاکرات و اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ خبر دادند.

 

بحران،

سازمان ملل،

نظامی،

یمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.