اسد ۲۴, ۱۳۹۹

مذاکرات صلح یمن امروز آغاز می شود

1461214360314_696969696969696969696969696969696969696969سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که طرف‌های درگیر در یمن، مذاکرات صلح در کویت را از امروز پنجشنبه آغاز می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از اسکای نیوز، هیئت انصارالله و کنگره سراسری مردمی یمن عصر روز چهارشنبه صنعاء را به مقصد عمان ترک کردند تا از آنجا برای شرکت در مذاکرات صلح به کویت بروند.

مذاکرات صلح یمن قرار بود، ۱۸ اپریل در کویت آغاز شود اما به دلیل حضور نیافتن هیئت صنعاء در این مذاکرات سازمان ملل آن را به تأخیر انداخت. هیئت صنعاء مشارکت خود در این مذاکرات را به توقف کامل حملات ائتلاف متجاوز سعودی مشروط کرده بود.

هیئت دولت مستعفی یمن تهدید کرده‌ است که اگر مذاکرات صلح امروز آغاز نشود، از مذاکرات عقب نشینی خواهد کرد.

محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله یمن پیش از ترک صنعاء گفت: ما برای شرکت در مذاکرات صلح به کویت می‌رویم و هدف نخست ما موفقیت مذاکرات است هر چند که حملات ائتلاف متجاوز عربستان و نقض آتش‌بس همچنان ادامه دارد.

وی افزود: ما خواهان صلح و ثبات در یمن هستیم و با این هدف به کویت می‌رویم. هر تلاشی از سوی هر طرفی برای مشروع نشان دادن خود درست نیست چرا که اولویت کنونی حل سیاسی بحران در کشور است.

عبدالسلام تأکید کرد: هیچ گونه مشکلی درباره بررسی مسائل مربوط به سلاح، عقب‌نشینی، بازداشت شدگان، بازسازی، تروریست‌های القاعده و داعش وجود ندارد و ما این مسائل را مورد بررسی قرار داده و دیدگاه واضحی را درباره آنها اعلام خواهیم کرد.

محمد عبدالسلام همچنین در مصاحبه کوتاهی با روزنامه الشرق الاوسط گفت: خواسته‌های ما درباره مذاکرات کویت بر دو نکته اصلی متمرکز است. ما هم‌اکنون در تماس مداوم با نمایندگان جامعه جهانی و فرستاده سازمان ملل هستیم و احتمالا اختلافات درباره تثبیت آتش‌بس و موضوع دستور کار مذاکرات حل شود. ما خواهان این هستیم که مذاکرات دارای یک بسته واحد باشد نه مسائلی پراکنده.

وی وجود اختلافات با کنگره سراسری مردمی یمن به رهبری علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین را تکذیب کرد و گفت: این درست نیست. موضع ما یک موضع واحد و یکپاچه است.