سرطان ۲۴, ۱۳۹۹

ظریف: دولت آمریکا تهدیدی برای صلح بین المللی است

وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری خود با ارایه فهرستی از اقدامات غیر عادی آمریکا دولت ترامپ را در بی ثبات کردن جهان تهدید بین المللی خواند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتر خود اعلام کرد که دولت ترامپ تهدیدی  علیه صلح بین المللی است.

ظریف با نشر فهرست از اقدامات غیر عادی دولت آمریکا نوشت این درست است تهدیدی واقعی علیه صلح منطقه ما وجود دارد و این تهدید دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و همراهی متحدانش در منطقه است.

ضمن این وزیرخارجه ایران فهرستی ازاقدامات غیر عادی آمریکا را ارایه کرد که قرار ذیل است.

“عادی نیست که توافق ها و تعهدات بین المللی را برخلاف توصیه متحدان نزدیک خود زیر پا بگذارید”.
“عادی نیست که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را که خود حامی آن بوده اید، نقض کنید”.
“عادی نیست که به بهانه های دروغین به دیگر کشورها تجاوز کنید و صدها هزار کشته بر جای بگذارید”.
“عادی نیست که از هواپیما های بی سرنیشین برای کشتن زنان و کودکان در دیگر سرزمین ها استفاده کنید”.
“عادی نیست که زندان نظامی در جزیره ای در کشوری دیگر بسازید و صدها جوان را دستگیر و – گاهی برای سال ها – در آنجا زندانی کنید”.
“عادی نیست که به بهانه همراهی با مردم عادی و بیگناه، تحریم های سنگینی وضع کنید که به آن ها آسیب می رساند”.
“عادی نیست که به یک کشور هم پیمان تسلیحات و کمک نظامی بدهید تا جنایت های جنگی آن علیه کشوری دیگر را تسهیل کنید؛ در این مورد جنایت های عربستان علیه یمن قابل یادآوری است”.
“عادی نیست که مردم فلسطین را به این دلیل مجازات کنید که نمی خواهند سرزمین و کرامتشان را به متحد شما که رژیمی خودخواه است تسلیم کنند”.
“عادی نیست که دیوان بین المللی کیفری را تهدید به تحریم کرده و قاضی های آن را تحت تعقیب قرار دهید به این دلیل که در پرونده ای علیه شما رای داده اند”.
“عادی نیست که از موقعیت ریاست شورای امنیت سازمان ملل برای طرح موضوعات فرعی سوء استفاده کرده و برنامه خود برای جلسات آن را چندین بار در یک هفته تغییر دهید و اینگونه آن را با نشست کارکنان کاخ سفید اشتباه بگیرید و هم زمان با نماینده دائم خود (در آن شورا) در تناقض باشید”.
ظریف این گفته ها را در حالی مطرح کرد که حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز در مقاله با عنوان ایران، بر خلاف ترامپ به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است» از سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرده  و گفت «تاریخ مدرن گواه این واقعیت است که ایران در طول ۲۵۰ سال گذشته هیچ تجاوز خارجی انجام نداده اما سرسختانه در برابر تجاوزگری و مداخله خارجی مقاومت کرده است. صلح، سلاح ما است و ما متعهد هستیم هر اقدام و حرکت صادقانه برای صلح را پاسخ دهیم در این مورد، مصمم و استوار هستیم”.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *