طالبان در مذاکرات صلح با افغانستان در دوبی نماینده ای ندارد

گروه طالبان با ارسال خبرنامه‌ای به رسانه‌ها اعلام کرده که این گروه در روند گفت‌وگوی صلح که گفته می‌شود میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در شهر دوبی هم اکنون جریان دارد، نماینده‌ای ندارد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این گروه افزوده که “معتصم آغاجان” در گروه طالبان مسئولیت و یا وظیفه‌ای ندارد و این گروه فعالیت‌های او را “خلاف اصول، و آرمان‌های گروه طالبان” می‌داند و معتقد است که “او در راستای اهداف اشغالگران فعالیت دارد.”

در این بیانیه تاکید شده که گروه طالبان برای انجام گفت‌وگو اشخاص و دفتر سیاسی ویژه‌ای دارد که در صورت نیاز به مذاکره، براساس تصمیم شورای رهبری این گروه، این بخش، مسئولیت گفت‌وگو را به عهده دارد.

در این بیانیه ابراز تردید شده که چون نام و شهرت کامل افرادی شرکت کننده در نشست دوبی معلوم نیست، این خود نشان می‌دهد که کدام نشست واقعی و جریان قابل توجه وجود ندارد.

روز گذشته یک مقام افغان که نخواست نامش فاش شود، به رسانه ها گفته بود که شانزده عضو مهم گروه طالبان در حال دیدار و گفت‌و‌گو با مقام‌های شورای عالی صلح افغانستان هستند. این گفت‌وگوها در شهر دوبی و به رهبری مولوی معتصم آغاجان انجام می‌شود.

به گفته این مقام در میان این افراد مولوی عبدالرقیب تخاری و شش وزیر دیگر رژیم سابق طالبان نیز حضور داشتند.

این مقام افغان همچنین گفته‌است که پنج فرمانده طالبان که در حال حاضر با دولت می‌جنگند نیز در این نشست شرکت کرده‌بودند.

مولوی عبدالرقیب تخاری، روز دوشنبه در شهر پیشاور پاکستان، هدف تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرارگرفت و کشته شد. او در زمان حکومت طالبان بر افغانستان، به عنوان وزیر امور مهاجرین کار می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *