شیخ الازهر خواستار اقدام بین‌المللی در باره فلسطین و میانمار شد

شیخ الازهر طی  پیام سال نو خود از سازمان‌های بین‌المللی خواست تا برای حمایت از فلسطینیان و ستمدیدگان میانمار اقدامی موثر انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از الیوم السابع، احمد الطیب، شیخ الازهر در بیانیه‌ای ضمن آرزوی خیر و سلامتی برای همه ملت‌ها در سال ۲۰۱۸ از جامعه بین‌الملل و سازمان‌های کارآمد آن خواست برای دستیابی به جهانی عاری از فقر و گرسنگی اقدامی موثر انجام دهند.

الطیب گفت، قحطی در آفریقا، سرکوبی و ستم در میانمار، اشغال فلسطین، تلاش برای پایمال کردن حقوق فلسطینیان و غارت مقدسات آن همگی مسائلی هستند که باید در سال جدید در صدر توجه قرار بگیرند.

شیخ الازهر در ادامه بر ضرورت اقدامات به منظور انتشار فرهنگ تسامح و همزیستی در سراسر دنیا و پشت سر گذاشتن مظاهر تبعیض، افراط‌گری و تروریسم تاکید کرد.

در ششم دسامبر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در میان مخالفت گسترده کشورهای عربی و اسلامی و بدون در نظر گرفتن حقوق ملت فلسطین اعلام کرد، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و دستور داد سفارت واشنگتن در تل‌آویو به قدس منتقل شود.

از ۲۵ اگست ارتش میانمار و شبه نظامیان تندرو بودایی جنایت‌ها و کشتار جمعی را علیه مسلمانان اقلیت روهینگیا در منطقه راخین مرتکب شدند.

بنا بر گزارش سازمان “پزشکان بدون مرز” حدود ۹ هزار روهینگیایی از ۲۵ اگست تا ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ کشته شدند.

جنایت‌ها علیه روهینگیایی‌ها سال‌هاست که ادامه دارد تا جایی که ۸۲۶ هزار تن از آنها به بنگلادش پناه برده و براساس گزارش سازمان ملل ۶۵۶ هزار تن نیز از ۲۵ اگست ۲۰۱۷ فرار کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *