دیدار غنی و عبدالله با روسای جمهور امریکا، پولند و آذربایجان

13613397_1026041284138780_4212348214665963808_oمحمد اشرف غنی “رئیس جمهور” و دکتور عبدالله عبدالله “رئیس اجرایی” جمهوری اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز جمعه با روسای جمهور امریکا، پولند و اذربایجان به طورجداگانه دیدار نمودند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، آقایان غنی و عبدالله به منظور اشتراک در نشست وارسا شام روز گذشته وارد وارسا پایتخت پولند شده اند.
آنان در دومین روز سفرش به پولند، در حاشیۀ نشست وارسا با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا دیدار نمودند.

در این دیدار باراک اوباما گفت: نظر به ارزیابی‌های مسؤولین سیاسی و نظامی امریکا و بر اساس تعهد مردم و دولت افغانستان، تصمیم تمدید میعاد حضور سربازان امریکایی را اتخاذ نموده است.

رئیس جمهور امریکا از داشتن تعهد و دیدگاه واضح حکومت وحدت ملی نسبت به مردم افغانستان ستایش کرده، خاطر نشان نمود که تعهد و دیدگاه واضح حکومت افغانستان، امریکا را برای حمایت از حکومت و مردم افغانستان ترغیب نموده است.

وی دستآوردهای حکومت وحدت ملی را قابل قدر دانسته، تصریح نمود که امریکا و سایر کشورهای جهان به مثابۀ همکاران بین‌المللی افغانستان، در کنار این کشور باقی خواهند ماند.

همچنین رئیس جمهور غنی از حمایت دولت و مردم امریکا از افغانستان به ویژه از تصمیم اخیر باراک اوباما در رابط به تمدید میعاد حضور سربازان امریکایی در افغانستان، تشکر نمود.

سران دو کشور پیرامون گسترش روابط و همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا، مسایل امنیتی و همچنان تأمین صلح و ثبات در افغانستان بحث و تبادل نظر نمودند.

دیدار با انژی دودا رئیس جمهور پولند

محمد اشرف غنی در دیدار جداگانه با انژی دودا رئیس جمهور پولند ضمن قدردانی از مهمانی‌نوازی پولند، حضور این کشور را در چوکات ماموریت حمایت قاطع مهم خواند و پولند را در زمینۀ مبارزه با تروریزم، شریک خوب افغانستان دانست.

پولند

انژی دودا رئیس جمهور پولند در این دیدار، از تصمیم اخیر رئیس جمهور باراک اوباما با توجه به شرایط و اوضاع افغانستان بخاطر تمدید میعاد حضور سربازان امریکایی ابراز خرسندی نمود و میعاد حضور ۲۰۰ سرباز پولندی را در افغانستان تمدید کرد.

با این حال محمد اشرف غنی تروریزم را تهدید و خطر مشترک برای کشورهای منطقه و جهان دانست و از انژی دودا رئیس جمهور پولند بخاطر تمدید میعاد حضور سربازان آن کشور در افغانستان به منظور مبارزه مشترک با تروریزم، تشکری نمود.

سران دو کشور در خصوص گسترش روابط و مناسبات میان افغانستان و پولند در عرصه های مختلف بحث و تبادل نظر نمودند.

دیدار با رئیس جمهور آذربایجان

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در حاشیه نشست وارسا، با الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان دیدار نمود.

ملاقات با ریٔیس جمهور آذربایی جان

در این دیدار رؤسای جمهور دو کشور پیرامون گسترش روابط و همکاری‌ها میان افغانستان و آذربایجان در بخش‌های مختلف بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور آذربایجان گفت، بر اساس دیدارها و تعهدات قبلی با مقامات حکومت وحدت ملی، آذربایجان در آینده نزدیک تسلیحات نظامی را به منظور تمویل قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، به این کشور خواهد سپرد.

آقای علی اوف گفت، آذربایجان همچنان به سلسلۀ همکاری‌های نظامی با افغانستان، بر علاوۀ ترمیم هلیکوپترها آماده است، تا در صورت نیاز شماری از هلیکوپترهای آن کشور را بگونۀ خدمتی به افغانستان بفرستد.

رئیس جمهور غنی از همکاری‌های آذربایجان در بخش‌های مختلف با افغانستان قدردانی نمود و با اشاره به فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری در افغانستان، از رئیس جمهور آذربایجان خواست تا هردو کشور مشترکاً در عرصه‌های تولید سمنت، افزایش محصولات زراعتی و تولید پنبه سرمایه‌گذاری نمایند.

رئیس جمهور کشور گفت که بشمول ولایت هرات در اکثر ولایات افغانستان زمینۀ مناسب برای تولید پنبه وجود دارد و افغانستان سالانه ۲۵۰ هزار تن پنبه را تولید می‌نماید.

آقای علی اوف گفت، در آیندۀ نزدیک هیئتی از وزارت اقتصاد این کشور به افغانستان سفر خواهد کرد و پس از بحث و مشوره با مقامات افغان، به منظور تولیدات سمنت، افزایش محصولات زراعتی و تولید پنبه، ، پلان عملی را برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها خواهند ساخت.

وی افزود، در صورتی‌که حکومت وحدت ملی در بخش زمین زراعتی بخاطر افزایش تولیدات پنبه همکاری نماید و تسهیلات را فراهم سازد، در هر هکتار زمین زراعتی در افغانستان به شماری از افراد زمینۀ کار مساعد می‌گردد.

رئیس جمهور کشور گفت که افغانستان با سرمایه‌گذاری مشترک با آذربایجان در بخش زراعت، از تجارب آن کشور استفاده خواهد کرد، که این کار باعث افزایش تولیدات محصولات زراعتی در کشور خواهد شد.

همچنان سران دو کشور رشد اقتصادی و فعالیت‌های ترانسپورتی را مهم دانستند و در رابطه به راه لاجورد نیز بحث نمودند.

رئیس جمهور غنی از الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان تشکری نمود، که آن کشور بر علاوۀ همکاری در عرصه‌های اقتصادی و نظامی با افغانستان، بگونۀ مشترک علیه تروریزم نیز مبارزه می نماید.