درخواست کارشناسان سازمان ملل از عربستان سعودی، برای توقف سرکوب فعالان حقوق بشری

۱۳ جدی ۱۳۹۶

کارشناسان سازمان مل متحد خواستار از دولت عربستان سعودی خواست تا سرکوب فعالان حقوق بشری را در این کشور متوقف سازند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از رویترز، کارشناسان سازمان ملل متحد، در بیانیه ای مشترک خواستار آزادی ده ها تن از کسانی شدند که از ماه سپتامبر به خاطر پیگیری صلح آمیز حقوق مدنی و سیاسی شان دستگیر شدند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در این بیانیه با اشاره به اینکه بیش از 60 عالم دینی، نویسنده، روزنامه نگار و فعال سیاسی سعودی از ماه سپتامبر دستگیر شدند، افزودند: ما شاهد ظلم علیه مدافعان حقوق بشر در عربستان هستیم؛ چرا که آن ها به خاطر حقشان در آزادی بیان، برپایی تجمع، ایجاد تشکلات از سوی مقام های عربستان مورد انتقام قرار گرفتند.

در این بیانیه همچنین نحوه نگران کننده بازداشت با توسل به زور و به صورت برنامه ریزی شده چهره های دینی، نویسندگان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان و فعالان عربستانی را که بر اساس قوانین مبارزه با تروریسم صورت گرفته، محکوم شده است.

کارشناسان سازمان ملل متحد همچنین در بیانیه خود به بازداشت «سلمان العوده» عالم دینی سعودی اشاره کردند و افزودند: این عالم دینی اصلاح طلب خواهان افزایش احترام حقوق بشر در چارچوب قانون است.

در این بیانیه آمده است: حکومت عربستان سعودی با وجود انتخاب این کشور به عنوان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پایان سال 2016، به بازداشت ها، دستگیری ها و ظلم به مدافعان حقوق بشر ادامه می دهد.

به گزارش رویترز در این بیانیه اشاره ای به بازداشت 200 شاهزاده، وزیر و سرمایه دار سعودی نشده است که از ماه نوامبر در هتلی مجلل در ریاض نگهداری می شوند.

سازمان های حقوق بشری این اقدام ریاض را بیشتر حذف رقیبان ولیعهد سعودی برای جانشینی پدر می دانند تا اقدامی که مبارزه با فساد تعبیر شود.

حقوق بشری،

سازمان ملل،

سرکوب،

عربستان،

فعلان،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.