جنجال رهبران اهل سنت در باره ماهیت این مذهب

۲۳ سنبله ۱۳۹۵

نشست اخیر رهبران اهل سنت که درباره ماهیت این مذهب در شهر گروزنی پایتخت چچن برگزار شده بود با جنجال فراوانی همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در این نشست در طبقه بندی اهل سنت، وهابیت در زمره اهل سنت قرار نگرفته و همین مسأله خشم مبلغان وهابی سعودی را بر انگیخته است.

پایگاه خبری-تحلیلی «الوقت»، در گفت‌وگو با «احمد کریمه» استاد شریعت اسلامی در دانشگاه الازهر مصر به همین موضوع پرداخته است.

احمد کریمه به الوقت گفت که نشست اهل سنت در گروزنی چچن به دنبال آن بود تا با روشن کردن مفهوم «اهل سنت» این تعبیر را که وهابی‌ها از آن خود کرده و تنها خود را اهل سنت می‌دانستند از وهابی‌ها پس بگیرند.

وی افزوده است با توجه به تنوع علمی موجود در الازهر این نهاد به دنبال تکفیر هیچ گروهی از اهل قبله نیست و ما برادران شیعه امامی و زیدی خود را مسلمان مومن می‌دانیم و برای آنها احترام قائلیم.

کریمه در واکنش به خشم مبلغان وهابی گفت: بدون شک مارهای زهرآگین آزرده شده‌اند زیرا الازهر اسمی از آنها نبرده و در این زمینه هم کار درستی انجام داده زیرا آنها (وهابی‌ها) فرقه‌ای گمراه هستند؛ اینها از دین خارج شده و همه را از جمله «ابو الحسن اشعری»، «ابو منصور ماتریدی»، الازهر، شیعیان، اباضی‌ها و زیدی‌ها را تکفیر می‌کنند.

اگر جهان می‌خواهد ریشه تروریسم را بخشکاند باید با قطعیت در برابر وهابیت ایستادگی کنند زیرا اینها اساس همه فتنه‌ها و تنش‌های جهان ما هستند و بدون شک به این نشست حمله می‌کنند با وجود اینکه ما در این نشست کسی را تکفیر نکردیم و در واقع امیدواریم در نشست‌های آتی اهل سنت، برادران شیعه و اباضی برای گفت‌وگو گرد هم بیایند.

وی ضمن اینکه وهابی‌ها را عامل تربیت تروریست در آسیای مرکزی توصیف کرد اعلام کرد آنها ذهن جوانان را در این مناطق تخریب کرده و آنها را به سوخت عملیات‌های تروریستی تبدیل کرده‌اند.

کریمه افزود: برخی جریان‌های سلفی وهابی در عربستان به مصر حمله کرده زیرا مصر میزبان اهل بیت بوده و همواره چه در دوران حیات و چه بعد از آن به اهل بیت پیامبر احترام گذاشته است، وهابی‌ها به همین دلیل مصری‌ها را اهل بدعت می‌دانند.

او گفت: مصر به اسم شریف امام حسین و حضرت زینب و همه صالحینی اهل بیت افتخار می‌کند مسجد رأس الحسین (ع) و مسجد سیده زینب (س) دو بنای مذهبی در مصر است، مصری‌ها معتقدند حضرت زینب (س) و سر شریف امام حسین (ع) در مصر به خاک سپرده شده است.

این استاد الازهر گفت شیوخ سلفی وقتی از محبت مصری‌ها نسبت به اهل بیت خشمگین شدند «حمد امریکایی‌ها» را شب و روز تسبیح می‌کنند و به اسلام مصری‌ها خرده می‌گیرند.

وی با اشاره به جنگ عربستان علیه یمن گفت: نظامیان عربستانی و اماراتی که در جنگ علیه یمن کشته می‌شوند شهید نیستند اما قربانیان حملات عربستان به یمن شهید به شمار می‌روند و میان متجاوز و قربانی تفاوت وجود دارد؛ می‌توانید این را به عنوان یک فتوا در نظر بگیرید نظامیانی که در قالب ائتلاف عربی-سعودی در یمن کشته می‌شوند شهید نیستند.

وی تأکید کرد که عربستان مدارسی در آسیای مرکزی تأسیس کرده که در آن دیدگاه‌های افراط‌گرا و تکفیری را ترویج می‌کنند؛ این جوانان با دیدگاه‌هایی که شیعیان، الازهر، اباضی‌ها و صوفی‌ها را تکفیر می‌کند بزرگ می‌شوند و به همین ترتیب به گروهک‌های تروریستی جذب می‌شوند.

اهل سنت

جنجال

چچن

رهبران


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

6 Comment