تلاش پنهانی عربستان برای جلب اخوان المسلمین

عمر الدراج، جمال عبدالستار و حمزه زوبع از اعضای رهبری سازمان جهانی اخوان‌المسلمین به دعوت ملک سلمان پادشاه عربستان به ریاض عزیمت کرده و بیش از ۱۰ روز در این کشور اقامت داشته‌اند.

عمر الدراج، جمال عبدالستار و حمزه زوبع  از اعضای رهبری سازمان جهانی اخوان‌المسلمین به دعوت ملک سلمان پادشاه عربستان به ریاض عزیمت کرده و بیش از ۱۰ روز در این کشور اقامت داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه،  رهبران اخوان در این اقامت ۱۰ روزه دیدارهای سری با مقامات ارشد استخبارات و مشاوران ملک سلمان انجام داده و این اقدام عربستان مورد استقبال مقامات امریکا قرار گرفته است.

وجدی غنیم روحانی نزدیک به اخوان المسلمین به دکتر عادل الطریفی از مسئولان شبکه الجزیره گفته است که جلسه‌ی محرمانه‌ای در ریاض با حضور برخی از سران اخوان‌المسلمین از جمله اشرف بدرالدین و جمال عبدالستار با محمد بن سلمان برگزار و در خصوص نحوه ورود اخوانی‌ها به معادلات سیاسی مصر گفتگو شده است.حاضرین در جلسه در خصوص نحوه تعدیل قدرت مطلف نظامیان مصر مذاکره نموده‌اند. عربستان سعودی طی ماههای گذشته و با روی کار آمدن ملک سلمان پادشاه جدید سعودی بر خلاف مسیر ملک عبدالله و توافقات با امارات عمل کرده و در حال نزدیک شدن به اخوان بوده هرچند طرف سعودی قصد دارد این نزدیکی دور از چشم مقامات اماراتی و مصری صورت گیرد.

مطرح است مقامات ترکیه و قطر توانسته‌اند بخشی از افسران امنیتی خصوصا مسئولین وزارت خارجه امریکا را متقاعد کنند تا آل‌سعود را برای حمایت از اخوان‌المسلمین تحت فشار قرار داده و این کشور را مجبور به تجدید نظر نماید. ریاض دیگر به دنبال جنگ با اخوانی نیست و سفر اخیر اردوغان به ریاض و کاهش تنش‌های موجود بین عربستان و قطر به همین دلیل است. کارشناسان سیاسی در امور مصر تایید می‌کنند که واشنگتن و ریاض؛ السیسی را برای تعامل با اخوان و مشارکت این گروه در انتخابات پارلمان تحت فشار قرار داده‌اند.

مواضع اخیر مقامات امارات متحد عربی بیانگر نگرانی این کشور از رویکرد جدید عربستان است اماراتی‌ها عقیده دارند تغییر نگرش ریاض در قبال اخوان المسلمین باعث افزایش تهدید امنیت ملی این کشور و به دنبال آن سایر اعضاء شورای همکاری خواهد شد. اماراتی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند به هیچ وجه حاضر به نرمش در قبال اخوان المسلمین نبوده و پیش بینی می‌شود این مساله سبب تنش در روابط ریاض – ابوظبی خواهد شد.