تاکید افغانستان و سازمان شانگهای برگسترش روابط و همکاریها

۱۹ جوزا ۱۳۹۶

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل ازظهر امروز جمعه (19 جوزا) در اقامت‌گاه‌اش در شهر آستانه پایتخت قزاقستان، با رشید عالم‌اف سکرتر جنرال سازمان همکاری‌های شانگ‌های دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، دوجانب پیرامون مسایل مختلف منطقه و همچنان اهمیت اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های برای تقویت و گسترش همکاری‌ها میان کشورهای اشتراک کننده در این اجلاس، بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس جمهورکشورمان به‌خاطر برگزاری هفدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های به سکرتر جنرال این سازمان تبریک گفت و اجلاس سالانۀ سازمان مذکور را گام مثبت برای هم‌گرایی منطقوی دانست.

همچنین آقای غنی در باره کنفرانس “پروسۀ کابل” معلومات داده گفت که “پروسۀ کابل” بحث همه جانبۀ را برای همکاری‌های منطقوی جهت تأمین صلح و ثبات فراهم می‌سازد و در نخستین کنفرانس، نمایندگان کشورهای مختلف اشتراک فعال داشتند.

رئیس‌جمهور کشور گفت که امنیت و ثبات آسیا بستگی به امنیت و ثبات افغانستان دارد و ما در همکاری با شرکای منطقوی و بین‌المللی خود در این زمینه تلاش می‌نماییم.

وی با اشاره به این‌که آسیا ظرفیت و بستر بزرگ اقتصادی دارد گفت که ما دیدگاه مثبت برای تأمین صلح و ثبات و همکاری‌های منطقوی داریم، اما تروریزم مشکل جدی برای “آسیا” تلقی می‌شود که به‌خاطر مهار این پدیده، نیاز به مبارزه مشترک می‌باشد.

در همین حال سکرتر جنرال سازمان شانگ‌های گفت که ما توجه خاص نسبت به افغانستان داریم و از اشتراک رئیس جمهور غنی در هفدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های ابراز خرسندی کرد.

وی گفت که در پایان هفدهمین اجلاس سازمان شانگ‌های، اعلامیۀ مشترک صادر خواهد شد که افغانستان نیز شامل آن می‌باشد. سکرتر جنرال سازمان شانگ‌های افزود که ما خواهان تأمین صلح و ثبات در منطقه به‌ویژه در افغانستان هستیم و تلاش‌های حکومت افغانستان نیز در این زمینه قابل درک است.

سکرتر جنرال سازمان شانگ‌های گفت که افغانستان ظرفیت‌های مناسب برای پیشرفت و داشتن یک آینده درخشان دارد و برای سفر به افغانستان ابراز علاقه‌مندی کرد. در مقابل رئیس‌جمهورکشور از وی خواست که در فرصت مناسب از افغانستان دیدن نماید.

در این ملاقات، بر گسترش روابط و همکاری‌های بیشتر میان افغانستان و کشورهای شامل در سازمان همکاری‌های شانگ‌های تأکید گردید.

دیدار با سکرتر شانگهای

شانگهای

غنی

قزاقستان

گسترش روابط

همکاری ها


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.