افغانستان و پاکستان هنوز هم دارای فلج اطفال هستند

IMAGE634511636617278739سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که افغانستان و پاکستان تنها کشورهای هستند که در فهرست کشورهای دارای بیماری فراگیر فلج اطفال هستند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده که نیجریه و آفریقا را در حال حاضر می‌توان در فهرست کشورهای عاری از فلج اطفال قرار داد اما این بیماری در افغانستان و پاکستان همچنان رایج و متداول است.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داد: فلج اطفال بومی در افغانستان و پاکستان باقی مانده است و تا زمانی که این بیماری در هر نقطه از این دو کشور وجود داشته باشد، تهدیدی بزرگی برای کودکان خواهد بود.

کشور نیجریه ۲۰ سال پیش با ۱۰۰۰ فلج اطفال سالانه در صف اول این بیماری در سراسر جهان قرار داشت و آخرین مورد فلج اطفال در این کشور نیز در ۲۴ جولای سال ۲۰۱۴ میلادی مشاهده شده بود.

این در حالی است که نهادهای دولتی و غیردولتی بهداشت در نیجریه با تلاش‌های بسیاری ریشه فلج اطفال را در این کشور خشک کرده است.

تلاش‌ گروه‌های مختلف برای واکسیناسیون فلج اطفال در پاکستان با وجود تهدیدات شدید امنیتی ادامه دارد و در این میان فعالان زن نیز برای نجات کودکان این کشور همکاری و تلاش می‌کنند اما نمی‌توانند به بیشتر مناطق این کشور از جمله ایالت‌های «بلوچستان» و «خیبرپختونخوا» دسترسی پیدا کند.

تحریک طالبان پاکستان علاوه بر عملیات تروریستی در مراکز شهرها علیه پولیس و ارتش پاکستان، فعالان واکسیناسیون فلج اطفال را نیز ترور می‌کند. این گروه بر این باور است که برخی جاسوسان بین‌المللی در قالب پزشکان حاضر در گروه‌های واکسیناسیون فلج اطفال به جمع‌آوری اطلاعات و اقدام علیه آن‌ها مبادرت می‌ورزند و به همین دلیل با حضور این گروه‌ها در مناطق تحت تصرف خود مخالفت می‌کنند.