اخراج داود اوغلو، نبرد اطلاعاتی ترکیه – عربستان

1395-02-18_10-01-00سایت خبری ترکیه Dirlis posta  که توسط “هاکان آلبایراک”(از نزدیکان اردوغان) مدیریت می شود،  ۳ ماه پیش یک مقاله منتشر کرد، این مقاله بیشتر از چند دقیقه روی سایت نماند  و حذف شد . این مقاله  سناریوی اخراج داوود اوغلو  به عنوان مزدور عربستان در ترکیه را مطرح نمود. نام این مقاله این بود:” داوود اوغلو کیست؟” در این مقاله به رزومه او و مطالعات وی در خارج  کشور اشاره شد. از جمله موارد زیر: “زمانی که  اوغلو در مالزی درس می خواند،  از برخی از موسسات عربستان کمک هزینه تحصیلی می گرفته است . این باعث شد که تغییر زیادی در زندگی اقتصادی  وی در یک دوره کوتاه اتفاق بیفتد. وی در هنگام بازگشت به کشورش یک موسسه علمی هنری در یک محل بزرگ در استانبول تاسیس کرد. هزینه ساخت این موسسه  میلیون ها دالر بود و اوغلو به یکی از بزرگترین سرمایه دارها تبدیل شد . ومالک کتابخانه  وبانک  و مراکز خرید گردید.”

تحلیلگر سیاسی “فواد عونی”  که در ترکیه مشهور است  و دارای روابط با “میت ترکیه”  است، در مقاله ای عنوان نموده است که : ” براساس رای رئیس اردوغان، هیچ جایی برای احمد داود اوغلو در ریاست جمهوری ترکیه وجود ندارد.”

عونی در مقاله خود تاکید کرد که جلساتی در کاخ اردوغان برگزار می شود برای پیدا کردن روشهایی  برای خلاص شدن از دست داود اوغلو ، که نهایتاً  از او خواستند استعفا بدهد. چون دولت سایه (گروه گولن) دارای مستندات دقیقی است که او را محکوم می کند و افشای این مستندات به نفع هیچ کس نیست.  داوود اوغلو بر خلاف بخشنامه های اردوغان که هدف آن بخشنامه ها کنترل خاور میانه و رقابت  سیاسی با عربستان سعودی است دست به اصلاحات قانون اساسی زد و اردوغان نیز اوغلو را از ریاست وزرا و ریاست حزب حاکم اخراج کرد . از طرف دیگر اوغلو سعی کرد از اردوغان جدا شود، چرا که پیامهایی مبنی بر رفتنی بودن اردوغان به وی رسید.