نامه اعضای کنگره به اوباما: با حمایت جنایات جنگی ریاض،چهره آمریکا را تخریب نکنید

بیش از ۵۰ نفر از اعضای کنگره آمریکا با نوشتن نامه‌ای به باراک اوباما از وی خواسته‌اند حمایت از اقدام «غیرقانونی» عربستان در حمله به یمن را متوقف کند تا وجهه اخلاقی آمریکا در دنیا بیش از این تخریب نشود.

۶۴ نفر از اعضای کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای خطاب به «باراک اوباما» رئیس‌جمهور این کشور، ضمن غیرقانونی خواندن «اقدامات شقاوت‌آمیز» عربستان در یمن، لغو معامله فروش تسلیحات به ریاض را خواستار شدند.

بر اساس گزارش آسیاتایمز، این نامه اعتراض‌آمیز با محوریت «تد لیو» نماینده دموکرات‌های کالیفرنیا در مجلس نمایندگان تهیه و توسط نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه امضاء شده است.

آمریکا قراردادی به مبلغ ۱.۱۵ میلیارد دلار با عربستان امضاء کرده و بناست علاوه بر ۱۵۳ تانک آبرامز، مقادیر چشمگیری مسلسل‌های سنگین و حتی بمب‌های ممنوعه خوشه‌ای به آل سعود بفروشد.

در نامه این ۶۴ قانون‌گذار آمریکایی به اوباما آمده است: «اقدامات ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن، هم سزاوار سرزنش است و هم غیرقانونی. بنظر می‌رسد حملات مکرر به شهروندان در حکم جنایت جنگی باشد.»

قانون‌گذاران به توضیح علل جنایت خوانده شدن اقدام عربستان پرداخته و نوشته‌اند: «مدارس، بیمارستان‌ها و جشن‌های عروسی اهداف مشروعی برای حملات نظامی نیستند.»

اعضای کنگره پس از توضیح جوانب قانونی اقدامات عربستان، درخواست خود را با اوباما با صراحت در میان گذاشته و نوشته‌اند: «ایالات متحده آمریکا نباید هیچ وقت از این اقدامات شقاوت‌بار حمایت کند. این اقدامات نه تنها غیراخلاقی، بلکه غیرقانونی است و ضربه‌ای حدی به امنیت ملی و جایگاه اخلاقی آمریکا در دنیا می‌زند.»

بی‌نتیجه بودن حملات عربستان به یمن و بالا رفتن آمار تلفات غیرنظامیان در این حملات، موجب شده تا در ماه‌های اخیر فشار دیپلماتیک بر عربستان سعودی شدیدا افزایش یابد. هم در آمریکا و هم در اروپا گروه‌های حقوق بشر توقف حمایت از این جنگ را خواستار شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *