نبرد در موصل؛ نشست در بغداد؛ هم تکمیلی راهبردی

بی تردید نمی توان این دو رخداد مهم را بدون نادیده انگاشتن هر یک از عناصر تشکیل دهنده آن بررسی و تفسیر کرد. نبرد در موصل و آزادسازی این منطقه همچنان با شتاب در حال انجام است و از سویی رویدادهای سیاسی در این کشور نیز با انسجام و هم تکمیلی راهبردی صورت می گیرد.

فرایند آزادسازی موصل در حالی رو به پیشرفت است که نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی نیز روز شنبه به میزبانی عراق در پایتخت این کشور برگزار شد.

بی تردید نمی توان این  دو رخداد مهم را بدون نادیده انگاشتن هر یک از عناصر تشکیل دهنده آن بررسی و تفسیر کرد. نبرد در موصل و آزادسازی این منطقه همچنان با شتاب در حال انجام است و از سویی رویدادهای سیاسی در این کشورنیز با انسجام و هم تکمیلی راهبردی صورت می گیرد. نکته ای که دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی و نیز رئیس مجلس اعلای عراق در آغاز سخنان خود در نشست خبری امروز در بغداد به اهمیت آن اشاره داشتند.

در عرصه میدانی تمامی گروههای عراقی در صحنه نبرد موصل حضور دارند. رویکردی که نتیجه همگرایی در عرصه سیاسی جریانهای عراقی است. آنچه از آغاز چالش اساسی آمریکایی ها بود چراکه تمایلی به حضور نیروهای مردمی عراق در روند آزادسازی موصل یا دست کم تاثیرگذاری نیروهای عراقی و هم پیمانان آن در این فرایند نداشتند. دراین میان همگرایی نیروهای عراقی در میدان و سیاست نیز بیش از همه ترکیه را نگران کرد. آنکارا که ۱۵۰ نظامی خود را در داخل مرزهای عراق مستقر کرده بود و برای شرکت  در عملیات موصل اصرار داشت، به بازنده اصلی نبرد موصل تبدیل شد.

اختلاف داخلی بین نیروهای عراقی در عرصه سیاسی و میدانی و نیز دور کردن آنان از صحنه نبرد مهمترین عنصری بود که امریکایی ها درارزیابی های امنیتی خود برای شکست فرایند آزادسازی موصل روی آن حساب کرده بودند.ترکیه نیزامید زیادی داشت تا با مشارکت در این فرایند به حل بخشی از بحران های داخلی خود و بازی بیشتر با برگه داعش روی آورد . اما تمامی این ارزیابی ها به شکست انجامید.

این در حالی است که نشست شورای عالی بیداری اسلامی نیز به میزبانی مجلس اعلای عراق روز شنبه برگزار می شود و پیام مهمی به جریانهایی است که مخالف امنیت و ثبات عراق هستند.

اجلاس شورای عالی بیداری اسلامی در شرایط زمانی و مکانی خاصی برگزار می شود . از نظر زمانی یعنی همزمان با آزادسازی موصل موضوعی مهم و قابل تامل است و نشان از همگرایی سیاسی و میدانی نیروهای عراقی است. این نشست در موقعیت جغرافیایی یعنی بغداد برگزار می شود که تلاش می شود آن را ناامن جلوه دهند.مفهوم بیداری اسلامی نیز که گمان می شد می توان آن را در مدیریت تحولات منطقه نادیده گرفت به ادبیات سیاسی با توان بیشتری  از گذشته بازگشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *