برگزاری مراسم محرم با رعایت مسایل بهداشتی

معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با اعضای دارالانشای شورای عالی تنظیم امور دینی و کمیسیون عالی هماهنگی امور امنیتی مراسم دینی بر برگزاری مراسم محرم با حفظ و رعایت مسایل بهداشتی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، همزمان با نزدیک شدن به ماه محرم، نگرانی​ها نسبت به کرونا و برگزاری مراسم وجود دارد.

به همین منظور، اعضای نهادهای برگزاری مراسم محرم در کشور برنامه​هایشان را با سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری مطرح کردند.

بر اساس این برنامه، باید تمام رهنمودهای صحی وزارت صحت عامه در هنگام برگزاری مراسم عزاداری در مساجد و تکایا رعایت شود و محلات و اماکن برگزاری مراسم هم قبل از برگزاری مراسم و هم بعد از آن، ضد عفونی شود.

در عین حال، سرور دانش، با اشاره به فرارسیدن دهه محرم گفت که وحدت و همبستگی مردم افغانستان در وضعیت حساس کنونی، یکی از ضرورت‌ها است و علمای دینی تلاش کنند که در این فرصت مسائل مربوط به وحدت ملی، وفاق، همدلی و تقریب مذاهب تقویت گردد و علما و خطبا مردم را به یک​پارچگی و وحدت بیشتر ترغیب کنند.

معاون دوم ریاست جمهوری اظهار داشت که توجه به آغاز مذاکرات مستقیم صلح میان دولت و طالبان، علمای دینی در سخنرانی‌های شان، به مسائل مربوط به صلح بپردازند و تلاش کنند که مردم را در جریان روند صلح قرار دهند و از نقش مردم در سرنوشت آینده​شان یادآوری به عمل آورند.

دانش به مشاور امور صحی معاون دوم ریاست جمهوری هدایت داد که در هماهنگی با نهادهای یاد شده، تلاش کند تا تمام لوازم و تجهیزات مورد نیاز صحی برای مساجد و تکایا از طریق وزارت صحت عامه فراهم گردد.

از سویی هم، بر تامین امنیت مراسم عزاداری دهه محرم تاکید شده و گفته شد که نهادهای امنیتی مثل سال‌های قبل در این راستا برنامه دارند و تاکید کرد که تلاش صورت گیرد که سطح هماهنگی و همکاری مردم و متولیان مساجد و تکایا با نهادهای امنیتی افزایش یابد.

استاد دانش در رابطه به اجرایی شدن فیصله‌های سال‌های قبل در رابطه به تامین امنیت مراسم دهه محرم و تجهیز محافظان مساجد گفت که بخش زیادی از آن فیصله‌ها تطبیق و اجرایی شده و تلاش می‌شود که موارد باقی​مانده نیز اجرایی گردد.

امنیت مراسم و دسته های عزاداری از جمله نگرانی ها است که همه ساله وجود داشته و مسوولان برگزاری مراسم عزاداری محرم از دولت انتظار دارند تا در این رابطه توجه جدی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *