گرما و بحران خاورمیانه

۳۰ اسد ۱۳۹۵

دماي بی سابقه ی تابستان امسال در خاورمیانه، اغلب کشورها از مراكش تا عربستان سعودي و فراتر از آن را سوزانده است. پژوهشگران هشدار ميدهند كه چنين درجه حرارتهايي، گواهی به  شرايطي بدتر را می دهند که هنوز فرانرسیده اند! مقامات سازمان ملل و متخصصين هواشناسي پيش بيني مي كنند كه رشد بيش از اندازه جمعيت، خاورميانه و شمال آفريقا را با كمبود شديد آب روبرو خواهد كرد و دماي هوا چنان بالا خواهد رفت که امکان زیست آدمی بسیار دشوار می شود. يك مشاور بلندپايه سازمان ملل كه در جريان بررسي هاي پژوهشي در ارتباط با تغييرات اقليمي در كشورهاي عربي بوده است، مي گويد: اگر اين پيش بيني به وقوع بپيوندد، احتمال درگيريهاي (مسلحانه) و بحران مهاجرت و پناهجويي از آنچه كه تا كنون بوده، گسترده تر خواهد شد. او اضافه مي كند:” اين هواي داغ شگفت آور، نشان مي دهد كه تغييرات اقليمي در حال گرفتن تلفات با شتابی افزاینده و نگران کننده است.”

enviroment2-1

اين كشورها در سالهاي اخير با تابستانهاي بسيار گرمي دست و پنجه نرم كرده اند، اما امسال گرما به شدت بيرحمانه بوده است. بخشي از امارات متحده عربي بر طبق نمايه گرما (heat index)-نشان دهنده حس گرما از جانب انسان با در نظر گرفتن دما و رطوبت هوا- افزايشي تا ١٤٠ درجه فارنهايت (٦٠ درجه سلسيوس) را در ماه جون و شهر جده/عربستان سعودي ١٢٦ درجه فارنهايت (بيش از ٥٢ درجه سلسيوس) را به طور مداوم تجربه كرده اند. هواي به نسبت خنكتر جنوب مراكش نيز ماه گذشته بطور ناگهاني به ١٠٩ تا ١١٦ درجه (حدو ٤٣ تا ٤٦ درجه سلسيوس) رسيد. در ماه می گذشته افزايش درجه حرارت در اسراييل موجب بروز بيماريهايي كه با گرماي شديد در ارتباط هستند، شد.

دماي هوا در سعودی و عراق پژوهشگران را مبهوت كرده؛ در ٢٢ جولای درجه حرارت در شهر بصره به ١٢٩ درجه (حدود ٥٤ درجه سلسيوس) و يكروز پيش از آن در كويت به همين اندازه رسيد كه مي توان آنرا گرمترين درجه حرارت اندازه گيري شده در نيمكره خاوري دانست. خبرهاي بد اما هنوز پايان نيافته اند. گرماي شديد در عراق و سعودی همچنان ادامه خواهد يافت. Zeinab Guman، دانشجوي ٢٦ ساله عراقي در بصره مي گويد كه بيرون رفتن از خانه مانند رفتن به درون آتش است. مثل اينكه تمام بدنت- پوست، چشمها و بيني ات، آغاز به سوختن كنند. او از ماه جون به ندرت در طول روز خانه را ترك كرده، آن زمان كه درجه حرارت به بيش از ٤٩ درجه سلسيوس رسيده. در همين زمان Aymen Karim يك انجینر كارمند در شركت نفت آرامکو سعودی هم احساس زنداني بودن داشته، چرا كه او و ديگر كارمندان بنا به دستور مي بايست چندين روز در خانه بمانند. و پيش از ساعت ٧ شب از خانه بيرون نروند. Bassem Antoine، اقتصاددان سعودی مي گويد كه اين هوا آسيب جدي به اقتصاد كشورش تحميل كرده است. بيمارستانها با شمار زيادي از افراد با كاهش آب بدن و خستگي مفرط ناشي از گرما روبرو بوده اند.

درجه حرارت در فرودگاه بغداد از اواسط ماه جون به حدود ٤٣ درجه سلسيوس و بالاتر رسيده كه به معناي افزايش ١٠ تا ٢٠ درجه براي اين وقت از سال به شمار مي رود. دولت عراق براي مقابله با گرما ناچار به افزایش روزهای تعطیل شده است. سرک های بغداد به جز چنددوکان مغازه كه كار مي كنند، در طول روز خالي هستند.

به گفته سخنگوي بخش هواشناسي عراق ريشه اين شدت گرما افزايش فشار هوا و كلا تغيير اساسي هواي كشور است. شمار روزهايي كه در بغداد دماي هوا به ٤٨ درجه سلسيوس يا بيشتر مي رسد، در سالهاي اخير دو برابر شده است. اگر كه به چهل سال گذشته نگاه كنيم، چنين دمايي را براي چهار تا پنج روز مشاهده مي كنيم و پس از آن باد، گرمای خاك را مي زدايد و هوا را خنكتر مي كند و اين چيزيست كه در حال حاضر بوقوع نمي پيوندد.

متخصصين هواشناسي اعتقاد دارند كه اين پديده جاي تعجب ندارد. يك بررسي پژوهشي انتشار يافته در ژورنال Natural Climate Change در اكتبر گذشته پيش بيني كرده كه موج گرما در خليج فارس مي تواند در اواخر اين قرن خطر بزرگي باشد كه جان مردم را تهديد مي كند. بنيادهاي پژوهشي ديگري مانند Max Planck Institute در آلمان و Cyprus Institute در قبرس نيز اين پيش بيني ها را در مورد خاورميانه تأييد مي كنند.

يك كارشناس هواشناسي منطقه خاورميانه در آمستردام مي گويد كه دولتهاي منطقه كلاً آمادگي رويارويي با رشد سريع جمعيت و تغييرات اقليمي را ندارند.

چشمها ،

خاورمیانه،

خستگي ،

سعودی،

سلسيوس،

عراق،

گرما ،

گرما،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed