وزیر خارجه هند: چین مراقب ماموریت شاهزاده سعودی از طرف عربستان باشد

وزیر امور خارجه هند، سوشما سواراج در پاسخ به سوال خبرنگار “هندوستان تایمز” درباره سفر محمد بن سلمان معاون ولیعهد عربستان به چین و جاپان و توافقات مهم اقتصادی پیش رو  بین عربستان سعودی و کشورهای حوزه شرق آسیا گفت: هند هیچ نگرانی در مورد سفر شاهزاده عربستان به پاکستان، چین و جاپان ندارد.

14215233_1164187656975686_191360306_o

وزیر خارجه هند اظهار داشت:”ما هیچ نگرانی راهبردی در مورد سفر معاون ولیعهد عربستان به پاکستان،  چین و جاپان نداریم. ایشان در سفر چند ماه پیش به آمریکا مهم ترین توافقات راهبردی خود را انجام داده است و توافق راهبردی قابل توجه ای در این سفر حاصل نخواهد شد. توصیه من به مقامات چینی این است که مراقب ماموریت معاون ولیعهد عربستان از طرف آمریکا در چین باشند.”

محمد بن سلمان معاون ولیعهد عربستان که از زمان روی کار آمدن پدرش سلمان بن عبدالعزیز آل سعود قدرت زیادی در عربستان به دست آورده است. او  در جنوری ۲۰۱۵ به عنوان وزیر دفاع و سپس در اپریل همان سال به سمت معاون ولیعهدی گماشته شد.

 او در صدر هیئتی عالی رتبه به چند کشور آسیای شرقی سفر کرده است تا در مورد مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با مقامات ارشد این کشورها گفتگو کند.

وی پاکستان همپیمان نزدیک عربستان را به عنوان مقصد اول سفر خود انتخاب کرد و در طول این سفر مذاکرات امنیتی با مقامات پاکستانی برگزار کرد. او قرار است در ادامه به دو کشور چین و جاپان نیز سفر کند.

 برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند سفر محمد بن سلمان به منطقه نقطه عطفی در گسترش فعالیت های دینی عربستان و افزایش افراطی گری دینی در شرق آسیا خواهد بود.

به نظر می رسد سفر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به هند و محمد بن سلمان به چین و جاپان یک ماموریت و هدف مشترکی را دنبال میکنند.