نگرانی اتحادیه آفریقا نسبت به ادامه درگیری‌ها در سودان جنوبی

اتحادیه آفریقا بار دیگر نگرانی شدید خود را نسبت به اوضاع سودان جنوبی و ادامه درگیری‌ها و حملات علیه غیرنظامیان ابراز کرد.

African-Union-Assembly-in-Addis-Ababaاتحادیه آفریقا بار دیگر نگرانی شدید خود را نسبت به اوضاع سودان جنوبی و ادامه درگیری‌ها و حملات علیه غیرنظامیان ابراز کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، شورای امنیت و صلح اتحادیه آفریقا رسما گزارش کمیسیون تحقیق اتحادیه آفریقا علیه سودان جنوبی را دریافت و آن را در جریان نشستی در مقر اتحادیه آفریقا در آدیسابابا، پایتخت اتیوپی مورد بررسی قرار داد.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا بار دیگر نگرانی شدید این اتحادیه را نسبت به وضعیت حاکم در سودان جنوبی مبنی بر ادامه درگیری‌ها و حملات علیه غیرنظامیان و دیگر نقض‌های جدی حقوق بشر و همچنین بحران شدید انسانی از جمله جابه‌جایی اجباری، ناامنی حاد غذایی، محدودیت‌های دسترسی و دیگر موانع بر سر راه کمک‌های بشردوستانه ابراز کرد.

طرفهای درگیر در سودان جنوبی از اواسط دسامبر سال ۲۰۱۳ میلادی علی‌رغم توافقی که با میانجی‌گری بلوک «اختیارات بین‌دولتی درخصوص توسعه» به دست آمده بود، به جنگ ادامه داده‌اند.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا بار دیگر به شدت تمامی نقض‌های توافقنامه «توقف اقدامات خصمانه» مربوط به ۲۳ جنوری سال ۲۰۱۴ میلادی را که تمامی طرفین درگیر آن را امضا کرده‌اند و همچنین تمامی حملات و دیگر اقدامات فاحش خشونت‌آمیز و نقض حقوق بشر را محکوم کرد.

این شورا حملات علیه غیرنظامیان و دیگر اقدامات خشونت‌آمیز و مزاحمت‌هایی که آژانس‌های بشردوستانه از جمله پرسنل و اموال و دارایی‌های آنها را هدف می‌گیرد، محکوم کرد.

این شورا همچنین ناامیدی شدید آفریقا را نسبت به بی‌تمایلی و عدم تمایل سیاسی رهبران احزاب دیگر برای دستیابی به سازش‌های لازم درخصوص رسیدن به توافق نامه‌ای که به درگیری در کشورشان و عذاب مردمشان پایان می‌دهد، ابراز کرد.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا درخواست کرد تا تمامی جنگ‌طلبان مسلح فوراً به توافق‌نامه توقف اقدامات خصمانه احترام گذاشته، تمامی اقدامات خشونت‌آمیز را پایان دهند و با الزام استقرار یک نیروی آفریقایی برای پایان دادن به تراژدی کنونی در سودان جنوبی موافقت کنند.

این شورا بار دیگر بر تعهد اتحادیه آفریقا درخصوص رویکردی جامع درخصوص مسائل صلح، عدالت و سازش در آفریقا تاکید کرد.