دیدار جنرال بازنشسته سعودی با مقام‌های صهیونیستی در تل‌آویو

Saudi-and-Israeli-officialsجنرال بازنشسته سعودی که تاکنون بارها دیدارهای علنی با مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل داشته است، اخیرا با برخی مقام‌های ارشد این رژیم در تل‌آویو دیدار و درباره پیشبرد روند سازش در منطقه گفت‌وگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، روزنامه «هاآرتص» چاپ رژیم صهیونیستی، روز جمعه اعلام کرد «انور عشقی» فرمانده سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی، طی هفته جاری جلسات متعددی با مقام‌های اسرائیلی برگزار  کرد.

ابن روزنامه افزود: این مقام سعودی با «دوری گلد» مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل و برخی اعضای اپوزیسیون کنست (پارلمان اسرائیل) دیدار کرد.

به نوشته هاآرتص، انور عشقی در رأس یک هیئت بلندپایه سعودی، که متشکل از دانشگاهیان و تجار بود، وارد سرزمین‌های اشغالی شد.

هاآرتص تصریح کرد: هیات سعودی با اسرائیلی‌ها درباره راه‌های پیشبرد روند سازش در خاورمیانه براساس طرح صلح عربی گفت‌وگو کرد.

عشقی پست‌های متعددی را در ارتش عربستان بر عهد داشت و هم اکنون یک جنرال بازنشسته است که در وزارت خارجه سعودی و به عنوان رئیس مؤسسه مطالعات استراتژیک عربستان ایفای نقش می‌کند.

هاآرتص خاطرنشان کرد: رابطه بین عشقی و حکومت سعودی و کاخ سلطنتی این روزها روشن نیست، و علی‌رغم اینکه این دیدار غیر رسمی است ولی عجیب و غیر ممکن به‌نظر می‌رسد که بدون موافقت حکومت ریاض صورت گرفته باشد.

طبق این گزارش، عشقی در جون ۲۰۱۵ با دوری گلد، مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل به‌صورت علنی در یکی از پژوهشگاه های واشنگتن دیدار کرد. این دیدار پس از دیدارهای متعدد غیرعلنی در زمینه دانشگاهی صورت گرفت.

این روزنامه عبری‌زبان یادآوری می‌کند که هیأت عربستانی از تل‌آویو به «رام‌الله» رفت و با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و برخی مقام‌های فلسطینی دیدار داشت.

این روزنامه تأکید می‌کند: دیدار عشقی با دو تن از مسئولان اسرائیلی یعنی گلد و «مرخای» در نهادهای دولتی صورت نگرفته بلکه در یکی از هتل‌های قدس اشغالی بوده است.

هاآرتص در ادامه تأکید کرد: عشقی، روز جمعه ۲۲ جولای (۱ سرطان ) با نمایندگان احزاب اسرائیلی دیدار کرد. اعضای این احزاب به نوبه خود، به جنرال بازنشسته سعودی پیشنهاد دادند برای پیشرفت روابط دوجانبه و با هدف پیش بردن روند سازش در منطقه و همچنین تکمیل طرح سازش «انور سادات» رئیس‌جمهور سابق مصر با اسرائیل، در عربستان دیدار داشته باشند.

عشقی در طی دیدار خود با اعضای کنست از روابط خود با دوری گلد سخن گفت و یادآور شد که گلد یک دهه پیش کتابی باعنوان «مملکت شر» چاپ کرد که در آن به عربستان سعودی حمله کرد. جنرال بازنشسته سعودی در ادامه اشاره کرد مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل طی دیدارهایش، از وی عذر‌خواهی کرده و گفته که در نوشته‌های خود دچار اشتباه شده است و خواستار تحکیم روابط ریاض و تل‌آویو شد