اسد ۱۸, ۱۳۹۹

دو عامل حوادث تروریستی آلمان با عناصر عربستانی داعش ارتباط داشتند

پلیس آلمان

پلیس آلمان
پلیس آلمان

دو مجری حوادث تروریستی اخیر آلمان که گروه تروریستی داعش مسئولیت آنها را بر عهده گرفت، با عناصر این گروه تندرو و تروریستی و به ویژه با عناصر عربستانی آن ارتباط داشتند.

به نقل از هفته نامه اشپیگل آلمان، دو مجری عملیات قبل از اجرای ماموریت های خود با استفاده از سیستم های مختلف ارتباطی با اشخاص مختلف در ارتباط بودند که شماره تلفن های افراد مذکور نشان می دهد که اصالت عربستانی دارند.

این هفته نامه خاطر نشان کرده است که «ریاض خان احمد زی» (۱۷ ساله) که گفته می شود تبعه پاکستان است و در تاریخ ۱۸ جولای با تبر به مسافران یک قطار مسافربری حمله کرده و ۵ نفر را زخمی کرده بود، پیشنهادی از سوی یکی از عناصر گروه تروریستی داعش دریافت کرده بود که به موجب آن باید در سناریویی مشابه حادثه ۱۴ جولای در جنوب فرانسه، با موتر گروهی از شهروندان آلمانی را زیر می گرفت.

اشپیگل اعلام کرد که احمد زی در واکنش به این پیشنهاد اعلام کرده است که گواهینامه رانندگی ندارد و بهتر است عملیات حمله به قطار را اجرا کند. این جوان مهاجم پس از اجرای عملیات مذکور به ضرب گلوله پولیس آلمان کشته شد.

اما عامل حادثه تروریستی ۲۴ جولای که منجر به زخمی شدن ۱۵ نفر شد، «محمد دلیل» سوری الاصل بود که وی هم با یکی از عناصر گروه تروریستی داعش در ارتباط بود و از وی خواسته شده بود از صحنه انفجار کوله پشتی خود در یک جشنواره موسیقی در شهر انسباخ در جنوب آلمان تصویربرداری کرده و آنرا به گروه داعش ارسال کند.

اشپیگل در پایان اعلام کرده است که محققان بر این باورند که این مهاجم در هنگام منفجر کردن بمب همراه خود به اشتباه جان خود را از دست داده است؛ چرا که تماس های برقرار شده میان وی و عنصر داعش نشان می دهد که قصد انجام عملیات انتحاری را نداشته است، بلکه می خواسته پس از عملیات مذکور، چندین حمله دیگر را هم اجرا کند.