جنگ جهانی کوچک در خاورمیانه؛ پاسخ روسیه و سوریه به تجاوز آمریکا متفاوت خواهد بود

عبدالباری عطوان تحلیلگر و نویسنده برجسته مسایل عرب در واکنش به تهدید رییس جمهور آمریکا دونالد ترامپ علیه سوریه در مقاله‌ی نوشته است که نشانه‌هایی وجود دارد که تأیید می کند، پاسخ روسیه و سوریه این بار به هرگونه تجاوز آمریکا بسیار متفاوت و سخت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از رای الیوم آورده  که منطقه (خاورمیانه) در حال حاضر در فضای یک جنگ جدید به سر می برد و تهدیدات آمریکا برای حمله نظامی انتقام گیرانه علیه سوریه و روسیه به عنوان حامی آن نشان دهنده این امر است؛ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را مسئول حمله شیمیایی به غوطه شرقی می داند، بنابراین احتمال حمله آمریکا به پایگاه ها و نیروهای روسیه در سوریه نیز وجود دارد.

ترامپ تنها به تجاوز اسرائیل به سوریه که دیروز دوشنبه پایگاه نظامی تیفور (T.4) در شهر حمص را هدف قرار داد و منجر به کشته شدن ۱۴ نظامی سوری شد، اکتفا نخواهد کرد و تهدید کرده که آمریکا در۲۴ ساعت آینده درباره سوریه تصمیم گیری خواهد کرد، چه بسا فرانسه نیز باتوجه به اظهارات مسئولان آن به این حمله بپیوندد.
کسی نمی تواند پیش بینی کند که آمریکا کدام نقطه از سوریه را مورد حمله قرار می دهد، اما از لحن شدید ترامپ می توان دریافت که او تنها به حمله به پایگاه ها و فرودگاههای نظامی اکتفا نخواهد کرد و چه بسا این بار تاسیسات نظامی مشترک روسیه و سوریه را در دمشق هدف قرار دهد.

در ادامه این تحلیل آمده است که پاسخ روسیه نیز به این حملات قاطع و قوی خواهد بود و این امر را می توان در چند مورد پیش بینی کرد.

نخست: موفقیت سامانه پدافندی سوریه در ساقط کردن ۵ موشک از ۸ موشکی که توسط چهار جنگنده – بمب افکن اسرائیلی به پایگاه نظامی ‘تیفور’ شلیک شده بود نشان دهنده این است که ارتش سوریه به موشک های ضد هوایی از نوع پیشرفته از سوی روسیه مجهز شده است.

دوم: «یوری شویتکین» معاون کمیسیون دفاعی دومای روسیه اعلام کرده که سوریه حق دارد تا به پایگاه نظامی که از آنجا جنگنده – بمب افکن های اسرائیلی حمله هوایی به فرودگاه نظامی تیفور را انجام دادند یا پایگاه هایی که داخل خاک سوریه قرار دارند، حمله کنند؛ وی در واقع به پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه التنف در مرزهای مشترک با اردن و عراق، عین العرب، قامشلی، رقه و منبج در شمال غرب سوریه اشاره داشت.

سوم: چهار جنگنده – بمب افکن اسرائیل از نوع ‘F15’ موشک ها را از حریم هوایی لبنان به سمت پایگاه نظامی تیفور شلیک کردند، چرا که فرماندهان ارتش اسرائیل به خوبی می دانستند که احتمال سرنگون شدن این هواپیماها در صورت ورود به حریم هوایی سوریه وجود دارد و این به این معنی است که احتمالا ارتش سوریه به موشک های ‘اس ۳۰۰’ و ‘اس ۴۰۰’ روسی مجهز شده و چراغ سبز روسیه را برای استفاده از آنها برای مقابله با هرگونه هواپیمای اسرائیلی که حریم هوایی این کشور را نقض کند، کسب کرده است.

طوان در  ادامه خاطرنشان کرده، رئیس جمهوری آمریکا با شکست در پروژه سوریه و کل منطقه در برابر رقیب خود روسیه احساس حقارت می کند و می خواهد این تحقیر را با حمله نظامی جبران کند و هیبت نیروهای خود و همپیمانانش را نشان دهد، چرا که او در کارزار انتخاباتیش نیز وعده داده بود که از آمریکا کشوری قوی خواهد ساخت، اما اقدام متهورانه و یکجانبه ترامپ بخصوص اگر باعث کشته شدن نیروهای روسی شود، درگیری و رویارویی بی پایانی را با مسکو بوجود خواهد آورد.

زمانی که رئیس جمهوری آمریکا پوتین را مسئول حمله شیمیایی به شهرک دوما در غوطه شرقی بخواند و تهدید کند که مسکو بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد، این به معنی اعلام جنگ است و طرف مقابل نیز دست بسته نخواهد ماند.

‘ترامپ در تاریکی گام برداشته و با آتش بازی می کند؛ او جهان را به سمت جنگ جهانی کوچک و چه بسا جنگ جهانی بزرگ پیش می برد.’
بعید نیست که حمله اسرائیل به پایگاه نظامی تیفور به خواست ترامپ بوده و طرح آن از سوی دو طرف برنامه ریزی شده باشد تا واکنش سوریه و روسیه را مشاهده کنند و بهانه ای برای دخالت نظامی آمریکا به بهانه حمایت از اسرائیل همپیمان آن فراهم شود اما خویشتن داری دمشق و مسکو طرح آنها را خنثی کرد و همین موضوع باعث شد تا آمریکا لحن خود را شدید تر کند.
این تحلیلگر افزود: ساعات آینده لحظات پر اضطراب و خطرناکی برای منطقه خواهد بود و همه گزینه ها نیز محتمل است، اما آمریکا و همپیمانانش بخصوص اسرائیل بهای سنگینی خواهند پرداخت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *