اسد ۲۲, ۱۳۹۹

برنامه داعش برای غرق کردن شهر رقه

گروه تروریستی داعش میخواهد با باز کردن سه دریچه سد فرات و افزایش میزان آب خروجی بند شهر رقه را غرق کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، سایت شبکه رادیویی روزنه سوریه که مقر آن در پاریس قرار دارد، به نقل از مجدی عبد المجید، یکی از ساکنان شهر الطبقه در ولایت رقه سوریه اعلام کرد: گروه تروریستی داعش با استفاده از کنترل خود بر سد فرات به تازگی سه دریچه متعلق به توربین‌های این سد بزرگ را باز کرده که موجب بالا آمدن آب در مناطق پایین دستی سد از جمله اطراف شهر رقه شده است.

نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا اخیرا حملات خود برای به دست گرفتن کنترل سد فرات، سومین و بزرگ‌ترین سد بر روی رودخانه فرات در سوریه را افزایش داده‌اند و تا چند کیلومتری بند پیش رفته‌اند.

مجدی در ادامه بعید دانست که داعش بخواهد سد را منفجر کند و تاکید کرد:‌ این اقدام از سوی داعش بعید است، آنچه احتمال آن بیشتر است تخریب توربین‌های تولید برق و تعطیلی شبکه‌های برق تولیدی در نیروگاه سد پیش از عقب نشینی از آنجا است. و نیز ممکن است با افزایش میزان سطح آب پشت سد یا مناطق پایین دستی نوعی تهدید ایجاد کند.

به گفته برخی فعالان عراقی سطح آب در منطقه الجزیره افزایش یافته است. آنها هشدار میدهند در صورتی که سطح آب در مناطق نزدیک به سد تا ۱۰ متر افزایش یابد، احتمال وقوع یک فاجعه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *