87 نامزد شورای ولایتی از فهرست نهایی حذف شدند

۲۲ حوت ۱۳۹۲

کمیسیون شکایات انتخاباتی 87 تن از نامزدان شورای ولایتی را به دلیل اینکه سن‌ قانونی را تکمیل نکرده و یا اینکه اسناد تحصیلی‌شان مشکل دارد از فهرست نهایی این کمیسیون حذف شدند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، فهرست نهایی نامزدان شورای ولایتی امروز 5 شنبه (22 حوت) اعلام شد و براساس این فهرست 87 نفر با مشکلات سنی و اسناد تحصیلی مواجه هستند.

کمیسیون شکایات‌انتخاباتی می گوید که از میان ۹۰۰ نامزد شوراهای ولایتی که اسناد تحصیلی آنان دچار مشکل بود، بررسی اسناد ۴۰۰ تن آنان تکمیل شده است و در آینده‌ی نزدیک بررسی‌ها روی اسناد تحصیلی ۵۰۰ ‌نامزد دیگر نیز آغاز خواهد شد.

نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که احتمال این وجود دارد اسناد تحصیلی نامزدان یاده شده نیز دچار مشکل باشد.

 بیش از هشت روز از پیکارهای انتخاباتی نامزدان شوراهای ولایتی می‌گذرد، اما هنوز اسناد تحصیلی تعدادی از آنان به بررسی گرفته نشده است. در همین حال، شماری از نامزدان شوراهای ولایتی از کمیسیون شکایت‌‌های انتخاباتی انتقاد کرده و می‌‌گویند که اسناد تحصیلی آنان دیرهنگام بررسی می‌شود.

آنان هم‌چنان تأکید می‌کنند که فعلاً نامزدان شوراهای ولایتی دفتر دارند و در پیکارهای انتخاباتی پول‌ گزافی را مصرف کرده‌اند. برخی نامزدان شوراهای ولایتی می‌گویند که در چنین شرایطی، حذف تعدادی از نامزدان از فهرست نهایی یک ظلم بزرگ است.

براساس قانون انتخابات، افرادی که خود را نامزد شورا‌های ولایتی می‌کنند، باید سن‌شان از ۲۵ سال کمتر نباشد و حد‌اقل فارغ صنف دوازدهم باشند. در همین حال، مسئولان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی تأیید می‌کنند که اسناد تحصیلی نامزدان شوراهای ولایتی دیرهنگام بررسی می‌شود.

به گفته‌ی آنان، وزارت معارف لیست اسناد تحصیلی ۹۰۰ نامزد شوراهای ولایتی را دیرهنگام به این کمیسیون فرستاده است. نادر محسنی، سخن‌گوی این کمیسیون پیش‌تر گفته بود که‌ وزارت معارف اسناد تحصیلی تعدادی از نامزدان را دیرهنگام به این کمیسیون فرستاده و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی مطابق قانون ناگزیر است که اسناد تحصیلی آنان را بررسی کند.

قرار است سومین دور انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی تا کم‌تر از یک‌ماه دیگر برگزار شود.

 ده نفر در انتخابات ریاست جمهوری و حدود ۲۷۰۰ نفر در انتخابات شوراهای ولایتی نامزدند.

مطابق تقسیم اوقات کمیسیون مستقل انتخابات، نامزدان انتخابات آینده تا دو روز پیش از برگزاری انتخابات به مبارزات انتخاباتی‌شان ادامه داده می‌توانند.

اسناد

افغانستان

انتخابات

تحصیلی

شورای

ولایتی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.