اسد ۱۹, ۱۳۹۹

۱۱ روش از استاد قرائتی برای بهتر صحبت کردن

افرادی هستند که چند ساعت حرف می زنند ولی انسان هدف آنها را متوجه نمی شود، هدف باید مشخص باشد.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، هنر چگونه حرف زدن در آیات و روایات امری است که به تناوب از آن یاد شده است، سخن گفتنی که مبنای آن زبان است و با زبان می توان زمینه های مثبت و منفی را برای رشد یا سقوط انسان فراهم نمود.
حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی از استادان ورزیده دانشگاه تهران است؛ جمع بندی و خلاصه گویی او در ترویج قرآن زبانزد خاص و عام است ویژگیهای سخن خوب را بر اساس آیات قرآن اینگونه طبقه بندی می نمایند:
۱-باید آگاهانه باشد( لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ‏) پشت سر کلمه ای نروید که علم ندارد، چیزی که نمیداند رهایش کنید.
۲- نرم باشد (قَوْلاً لَّیِّناً) ، زبانش تیغ نداشته باشد.
۳- حرفی که میزند خودش هم عمل کند (لِمَ تَقُولُونَ مِالا تَفْعَلُونَ) عمل کردن به این معنا نیست که تمام حرف ها را عمل کند، حداقل موردی عمل کند.
مثلا اگر شخصی میخواهد نماز شب خوان باشد حتما نباید هر شب نماز شب بخواند ولی گاهی نمازشب بخواند.
۴- منصفانه باشد ( وَإِذَا قُلْتُمْفَاعْدِلُوا) با انصاف حرف بزند، اگر انتقادی انجام می شود آن شخص را ذلیل نکنیم و یا اگر تعریفی انجام میدهیم تا خدا بالایش نبریم.
افراط و تفریط نکنیم.اعتدال داشته باشیم.
۵- حرفمان مستند باشد (قَوْلًا سَدِیدًا) منطقی حرف بزنیم.
۶- ساده حرف بزنیم (قَوْلاً مَّیْسُورًا) پیچیده حرف زدن هنر نیست، روان حرف بزنیم.
۷- کلام رسا باشد (قَوْلاً بَلِیغًا) حرف را همه بفهمند و مطلب مبهم نباشد.
۸- زیبا باشد (قولوللناس حسنا) باهمه خوب صحبت کند و فرق قائل نباشد.
۹- بهترین کلمات را انتخاب کنیم (یَقُولُ الَّتی هِیَ اَحْسَن) هر چیزی در جای خودش خوب است، زهرمار در دهان مار خوب است ولی در بیرون زهر است، آب دهان انسان در دهان انسان خوب است ولی در بیرون از دهان، توهین بحساب می آید، هر انگشتی در جای خودش، کارش عالی است، پس بهترین حرف را بزنید.
۱۰-اصطلاح جدید از خودتان بکار نبرید (قولا معروفا)هنگام حرف زدن حرف های جدید از خودتان درست نکنید، و از کلمات عرفی استفاده کنید.
۱۱- همدیگر را با لقب خوب صدا بزنیم (قولاً کریماً)برای همدیگر احترام قائل باشیم مخصوصا بین فرزند و پدر بسیار مهم است که فرزند پدر را با نام نیک صدا کند و پدر هم همینگونه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *