اسد ۲۲, ۱۳۹۹

صلح براساس قانون اساسی کشور صورت می گیرد

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، در دیدار با نمایندگان نهادهای مختلف مدنی گفت: هرگامی که در راستای صلح برداشته می‌شود، به قانون اساسی کشور استوار می باشد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این دیدار شام روز چهارشنبه در ارگ انجام شد، ابتدا رازمحمد دلیلی، سیما جوینده، ملنگ ابراهیمی، رویل سنگه و نبی خلیلی به نمایندگی از دیگران صحبت کردند.

آنها از رئیس جمهور تشکر نمودند که همواره مسایل ملی را همراه جامعه مدنی شریک می‌سازد، و ابراز امیدواری نمودند که جامعه مدنی به عنوان  دوست با دولت همکار باقی بماند.

سخنرانان، نگرانی جامعۀ مدنی را پیرامون صلح با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی یک به یک به رئیس جمهور شریک نمودند.

آنان گفتند که حقوق زنان و دستآوردهای سال‌های گذشته نباید قربانی روند صلح گردد. آنها تأکید کردند، کسانیکه به اتهام جرایم مختلف، کشتار و جنایات زندانی شده‌اند، تحت نام صلح آزاد نشوند.

نمایندگان جامعه مدنی، نقش جامعۀ مدنی را که همواره در جهت تنوع و کثرت افکار در مسایل ملی موقف واحد اختیار کردند، مهم دانستند. آنها اضافه کردند که گروه‌های متخاصم، با درنظرداشت و حفظ حقوق بشر و حقوق زنان، از طریق یک میکانیزم به صلح دعوت شوند.

فعالان مدنی گفتند، از برکت سیاست‌های واضح رئیس‌جمهور، اکنون دشمنان داخلی و خارجی ما تعریف شدند، و دولت تنها در میدان نظامی جنگ را عهده دار نمی‌باشد، بلکه باید در عرصۀ فکری نیز برای جنگ وقت بدهد. به عقیدۀ آنها، تا زمانیکه افکار مردم تغییر نکند این جنگ پایان نمی‌یابد.

همچنین رئیس‌جمهور کشور، انسجام میان نهادهای مدنی و ارج‌نهادن به قانون اساسی کشور را قابل قدر خوانده، از آنان بخاطر فعالیت‌های رضاکارانه که در جستجوی آوردن تغییرات مثبت در زندگی مردم هستند، تشکری کرد.

رئیس‌جمهور غنی گفت، از پرسش‌ها و صحبت‌های شما آشکار است که جامعۀ ما میان امید و ترس قرار دارد، هم صلح می‌خواهد و همراه‌اش ترس وجود دارد. وی افزود که جامعه ما به تعادل نیاز دارد، و این تعادل باید در هر بخش بوجود آید.

او اضافه کرد که جامعۀ مدنی، دولت سازی و اقتصاد کشور به همکاری کمک‌های بیرونی به‌پیش میرود، و تعادل وجود ندارد، این تعادل زمانی ممکن است که گروه‌های متخاصم دست از جنگ بکشند و به صلح بپیوندند.

محمداشرف غنی گفت، تروریزم برای منطقه و جهان یک تهدید میان‌مدت است، و علیه این تهدید به استراتیژی و مبارزه مشترک نیاز است. او اضافه کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در خط نخست مبارزه با تروریزم قرار دارند، و با شجاعت و توانایی‌های لازم، علیه آنها می‌جنگند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد که دو سال قبل در زمینۀ صلح تلاش‌های جدی را آغاز نمودیم، به جهان نشان دادیم که ما خواهان صلح هستیم، اما جهان دید که چه کسی صلح نمی‌خواهد.

او خطاب به اشتراک کننده‌گان گفت، امروز ببینید که افغانستان در محراق توجه جهان قرار دارد، و کی‌ در حاشیه قرار گرفته است. رئیس جمهور گفت که این کار را ما در اوایل حکومت نمی‌توانستیم، اما امروز نتایج مثبت آنرا شاهد هستیم.

رئیس‌جمهور افزود که تا حال همه می‌گفتند که کابل اراده و کفایت برای آوردن صلح را ندارد، اما برای نخستین‌بار افغانستان پس از ۴۰ در گفتگوی‌های صلح بین‌الافغانی در کابل موفق می‌شود، ما از هیچ همسایه به عذر صلح نمی خواهیم، بلکه در خانۀ خود صلح می‌خواهیم.

رئیس‌جمهور غنی گفت که صلح با حزب اسلامی بر اساس چوکات قانون اساسی کشور صورت می‌گیرد، و توقع داریم که افراد مسلح حزب اسلامی سلاح‌های شان را به زمین بگذارند و به یک حزب سیاسی تبدیل شوند. او افزود که هدف ما از صلح این است که جنگ به یک رقابت مشروع سیاسی مبدل شود.

محمداشرف غنی خاطر نشان کرد، هرکسی که به ترور، اختطاف، قتل و مواد مخدر دست داشته باشد، صلاحیت آزادی آنرا ندارم، اما کسانیکه فقط بخاطر افکار سیاسی شان زندانی شدند، و حق‌العبد بالای شان نیست، آنها باید آزاد شوند.

رئیس‌جمهور گفت، ما باید تمام ابعاد جنگ را بررسی و تعریف کنیم، و استعمال قوه باید به شکل معقول آن درآید، هر روز بخاطر جنگ قربانی می‌دهیم، و گام دیگر ما باید غیر سیاسی کردن قوای مسلح باشد.

رئیس‌جمهورغنی گفت، سال ۲۰۱۵ سال بقای ما بود، با تشکیل حکومت وحدت ملی تمام توجه ما بسوی جنگ و بقای کشور بود. او افزود که آنزمان تعهد جامعۀ جهانی همراه ما در شش ماه معطوف گردیده بود، اما این تعهد به سه سال افزایش یافت، آرزو داریم که این سه سال را به سال‌های طولانی افزایش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *