اسد ۱۷, ۱۳۹۹

رئیس جمهور در پاکستان چه وعده هایی داد ؟

اختصاصی خبرگزاری خاورمیانه – میز پاکستان شناسی

محمد عمر داوودزی، سفیر پیشین افغانستان در پاکستان، به عنوان سرپرست وزارت داخله تعیین شد.

داوودزی یکی از چهره‌های نزدیک به پاکستان می‌باشد. به نظر می‌رسد که تقرر وی به عنوان سرپرست وزارت داخله، جزء از توافقاتی باشد که در بیستمین سفر رییس جمهوری به آن کشور با نواز شریف صورت گرفته است. بیستمین سفر رییس جمهوری به پاکستان که چند روز پیش صورت گرفت اگرچه ظاهراً ناکام و بی‌دستاورد خوانده شده است، اما سرتاج عزیز، مشاور نخست وزیر آن کشور گفته است که این آخرین سفر توانسته فضای اعتماد را میان دو کشور ایجاد کند.

پاکستانی‌ها خواست‌های متعددی از جانب افغانستان دارند که یکی از آن‌ها اعزام نیروهای امنیتی افغانستان برای آموزش به پاکستان می‌باشد. پاکستانی‌ها می‌خواهند با به دست آوردن این امتیاز در میان نیروهای امنیتی کشور نفوذ نموده و آن‌ها را وفادار به خود پرورش دهند.

تقرر محمد عمر داوودزی به عنوان سرپرست وزارت داخله، نشان می‌دهد که رییس جمهور کرزی به خواست‌های آنان لبیک گفته و ظاهراً این تقاضا را پذیرفته است.

پاکستان یکی از کشورهای مقتدر منطقه است. گفته می‌شود که این کشور در رده‌بندی جهانی، دارای پانزدهمین ارتش مقتدر دنیا می‌باشد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و کتاب‌خانه کنگره آمریکا و برآورد آن‌ها در سال ‌۲۰۱۱، پاکستان از نظر توان نظامی در رده پانزدهم قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد.

«بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و کنگره آمریکا، پاکستان که جمعیت آن ‌۱۸۷ میلیون و ۳۴۲ هزار نفر است، هم‌اکنون دارای ۶۱۷ هزار پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این کشور ۵۱۵ هزار نفر است.

نیروی زمینی پاکستان دارای ۲۶۴۰ دستگاه تانک، ۴۶۲۰ دستگاه نفربر، ۱۰۸۶ عراده توپ کششی، ۵۹۵ عراده توپ خودکششی، ‌۲۰۰ سامانه پدافند موشکی، ۳۲۰۰ خمپاره‌ انداز، ۳۴۰۰ سامانه ضد تانک، ۲۵۰۰ سامانه پدافند هوایی و ۱۱۵۰۰ وسیله نقلیه لجستیکی است.

نیروی هوایی این کشور نیز دارای ۱۴۱۴ فروند جنگنده و هواپیما، ۵۳۵ فروند هلیکوپتر و ۱۴۸ فرودگاه عملیاتی است.

نیروی دریایی پاکستان نیز دارای یازده فروند کشتی، دو بندر، ‌۵ زیر دریایی، ۱۵ قایق نظامی گشت زنی، ۱۱ ناوچه، یک ناوشکن و یک قایق‌ جنگی خشکی آبی است. اما نیروی دریایی این کشور دارای ناو هواپیمابر نیست.»

پاکستان با وجود آن‌که پانزدهمین قدرت نظامی جهان می‌باشد، در عین حال یک سری گروه‌های شبه‌نظامی و افراط‌گرای را نیز در دامن خود پرورانده است که برای منافع ملی آن کشور کار می‌کنند. گروه‌های سپاه صحابه، لشکر طیبه و طالبان از همین دسته می‌باشند.

پاکستان در کنار برخورداری از همه نیروهای نظامی هم‌چنان در تلاش است تا با نفوذ در ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان، نیروهای امنیتی این کشور را نیز اجیر خود بسازد.

نویسنده : عبدالشهید ثاقب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *