توصیه های مهم به عزاداران حسینی

خبرگزاری خاورمیانه / میز اندیشه و فرهنگ اسلامی

برادر و خواهر عزادار !

با آرزوی قبولی عزاداری شما چند نکته ی قابل تأمل را بیان می کنیم:

چه خوب است با وضو وارد مجلس عزا شویم و در این کار رضایت حق متعال را که در رضای حجت اوست دنبال کنیم.

چه خوب است موتر خود را جای مناسبی پارک کنیم تا آبروی دین داران را در جامعه خدشه دار نکنیم.

چه خوب است عزاداران عزیز به تبعیت از پیشینیان، در قامت یک شهروند متین و در رفتاری پسندیده ظاهر شوند.

چه خوب است بانوان عزادار در حیاء و حریمِ حجاب کامل، و نه حجابی که خود به نوعی جلب توجه می کند در مجالس عزا حاضر شوند و اجازه ندهند کمره های فیلم برداری به آن ها خیره شوند.

چه خوب است به سنت زیبای گریه در تاریکی، اشک های حسینی با خلوص تمام روانه ی ساحت مقدس حضرت سیدالشهداء علیه السلام شوند و نه تقدیم به کمره های فیلم برداری.

چه خوب است با هدف احیاء عزای حسینی و عرض تسلیت به محضر مولایمان امام عصر علیه السلام وارد روضه شویم و اهداف دیگری مثل حال کردن و بزرگداشت نام مداحان و سخنرانان معروف را در دستور کار خود قرار ندهیم. همان طور که آن عزیزان نیز نه برای شهره شدن که فقط برای مولایشان اقامه ی عزا می کنند.

چه خوب است فرزندان خود را به روضه ها بیاوریم و درتمام شئون عزاداری آن ها را وارد کنیم و در لباس سیاه عزا تکریم شان نماییم.

چه خوب است که به دیگران –به عنوان میهمانان روضه ی حسینی علیه السلام – جا بدهیم و مکان های مناسبِ تکیه دادن را برای افراد مسن و بیمار خالی کنیم.

چه خوب است از مداحان عزیز –که خدا بر عمر با عزت شان بیافزاید-بخواهیم از اشعا ری برای اهل بیت علیهم السلام استفاده کنند که واژگان آن اشعار، فاخر و موقر و مؤدبانه باشند و واژگانی چون می و مستی و ابرو و … را (حتی به عنوان تشبیه) نادیده بگیرند.

چه خوب است صدای بلندگوها مناسب باشند و موجبات ناراحتی دیگران را فراهم نکنند. چه خوب است شکل ظاه ری دسته ها و ایستگاه های عزاداری که میراث گران بهای گذشتگان ما هستند واقع اً شکل عزا داشته باشند و از هرگونه اختلاط مرد و زن و حجاب های نامناسب به حرمت نام حضرت سیدالشهداء علیه السلام اجتناب شود.

چه خوب است بانوان در این روزها از هرگونه آرایش و ظاهر کردن زینت ها پرهیز کنند.

چه خوب است از نصب عکس هایی که منتسب به امام حسین و حضرت ابوالفضل العباس علیهماالسلام است اجتناب کنیم و به جای آن ها پلاکاردهایی فاخر، حاوی عباراتی مناسب شان روضه ها نصب کنیم.

چه خوب است در خلال عزاداری ها دعای خالصانه برای فرج امام زمان علیه السلام را فراموش نکنیم و در این دعا، مولایمان حضرت سیدالشهداء علیه السلام را شفیع درگاه خداوند قرار دهیم و این دعا را در رأس تمام دعاها قرار دهیم؛ و همان گونه دعا کنیم که مادر برای فرزند بیمارِ در حال مرگ خود دعا می کند؛ نه فقط یک دعای ظاهری.

چه خوب است که در این شب ها استغفار به درگاه خداوند و طلب عذر از امام زمان علیه السلام را فراموش نکنیم. از خداوند بارش باران و برفِ دوباره بر شهر و دیار خود و هم چنین رهایی از بلایای طبیعی و بلایای ساخت انسان مثل آلودگی و حل مشکلات اقتصادی را طلب کنیم؛ تا که پیر و جوان، مرد و زن، کوچک و بزرگ به برکت این دعاها در این دوران غیبت با حداقلی از آسایش زندگی کنند.

چه خوب است به غذاهایی که به خاطر محبت حضرت امام حسین علیه السلام توسط افرادی مخلص تهیه شده است نگاهی احترام آمیز داشته باشیم و از اسراف و هدر دادن آن ها پرهیز کنیم

چه خوب است در این دو ماه و خصوص اً در این ده روز با همیشه تفاوت داشته باشیم حدود خداوندی را بیشتر حفظ کنیم و از هر گناهی اجتناب کنیم و هر روز را با استغفار برای خود و مؤمنین و صدقه برای امام زمان علیه السلام آغاز کنیم.

چه خوب است این توصیه ها را به دست دیگر برادران و خواهران عزادار نیز برسانیم و در این امر به معروف و نهی از منکر مشارکت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *