ترور مرد شماره یک استخبارات خاورمیانه

خبرگزاری خاورمیانه – میز تحولات منطقه

بندر بن سلطان مرد استخباراتی شماره یک رژیم سعودی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، مرد دارای مشت آهنین خونین در سال ۲۰۱۳ ،هر کجا بحران و مشکلات و خونریزی باشد، رد پای وی به چشم می خورد. تمام محرمات نزد بندر بن سلطان به خاطر منافع خانوادگی و شخصی وی حلال شده است، او مردی است که در دامن نیروهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا پرورش یافته است و از ۳۰ سال پیش با این سازمان همکاری می کند.

احمد مطر سردبیر پایگاه خبری الخبرپرس در گفت و گو با یک پایگاه خبری عربی گفت تصمیمات بندر بن سلطان برای تمام شاهزادگان خاندان حاکم بر عربستان به مساله ای مقدس تبدیل شده است، زیرا ملک عبدالله به طور کامل از وی حمایت می کند، گویی آنچه بندر بن سلطان می گوید، وحی منزل است. کینه و افراط گرایی بی حد و حصر در کشتار و ویرانگری، ویژگی رژیم حاکم بر عربستان است. با این حال نیروهای سازمان اطلاعات سعودی از تمام آنچه بندر بن سلطان می گوید، اطلاعت نمی کنند و همه کسانی که با وی کار می کند، اقداماتش را قبول ندارند به نظر می رسد تصمیم برای حذف بندر بن سلطان به عنوان مقدمه ای برای مرحله تسویه حساب ها در آینده گرفته شده است.

مطر از اطلاعاتی پرده برداشت که به گفته وی برای اولین بار فاش شده است. اینکه برخی افراد نزدیک به بندر بن سلطان برای ترور وی تلاش کردند. این افراد در سازمان اطلاعاتی سعودی با بندر بن سلطان همکاری می کنند و افراد عادی نیستند بلکه افسران بلندپایه به شمار می روند، اما عملیات ترور بندر بن سلطان شکست خورد و وی کشته نشد. این تلاش ها یک هشدار واقعی به وی به شمار می رود و افشا نشده است، زیرا یک رسوایی برای دستگاه اطلاعاتی سعودی به شمار می رود و بیانگر عمق اختلافات و درگیری ها در داخل رژیم سعودی است.

بر اساس این گزارش ، تلاش برای ترور بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات عربستان به دلایل متعددی صورت گرفت که به این شرح است :

۱- نزدیک شدن عربستان به اسرائیل و همسویی آن دو که تمام افسران سازمان اطلاعات سعودی با آن موافق نیستند.

۲- اقدامات خونینی که بندر در کشورهای عربی متعددی انجام می دهد.

۳- دشمنی میان عربستان و بیشتر کشورها و انزجار و نفرت ملت ها از سعودی ها

۴- انزجار شدید افسران اطلاعاتی از بندر بن سلطان

۵- ویژگی های شخصیتی بندر بن سلطان و روحیه سلطه جویی و خودبرتری بینی و رفتارهای تحریک آمیز وی

۶- جنگ منافع میان افسران سازمان اطلاعات سعودی

۷- تلاش برخی افسران سعودی برای ترور و حذف وی و تعیین فردی غیر از وی به عنوان رئیس سازمان اطلاعات سعودی

تلاش برای ترور بندر بن سلطان چگونه انجام شد؟

احمد مطر می گوید دو افسر سعودی مسئول این عملیات بود که اولین افسر، “م.س. العتیبی” و دومین افسر” ی . ا. ال سعود” نام داشت که با مشارکت سه افسر اطلاعاتی دیگر که هنوز اسامی آنها مشخص نشده است، طرح ترور بندر بن سلطان را آماده کردند، طرح ترور، محکمی بود که باید با موفقیت همراه می شد که بر اساس این طرح یکی از افسران نزدیک به بندر بن سلطان، وی را به منزل خود دعوت کرده و غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه بندر را فراهم کرد و همچنین مقدمات برگزاری نشستی با زنانی خارج از عربستان فراهم شد، بندر با این دعوت موافقت کرد و در منزل یکی از افسران نزدیک به خود در ریاض حضور یافت.

طرح ترور بندر بن سلطان بر ریختن سم در ظرف غذا یا لیوان نوشیدنی وی مبتنی بود و اینکه این کار را یک دختر زیبارو انجام دهد، سم آماده شد به طوری که فرضیه ترور بندر بن سلطان با گلوله کنار گذاشته شد تا عملیات افشا نشود . عملا هنگام غذا و پس از حضور بندر، سم در لیوان ریخته شد، اما سمی که این دختر در لیوان ریخت، سم مناسبی نبود و برای قتل بندر کافی نبود به طوری که بدن بندر بن سلطان توانست در مقابل سم مقاومت کند.

مطر تاکید کرد علائم مسمومیت در بندر پس از خوردن غذا نمایان شد و فهمید که مسموم شده است و طرح افسران اطلاعاتی برایش افشا شد، آنها تلاش کردند بر کار خود سرپوش بگذارند به ویژه پس از آنکه فرد همراه بندر بن سلطان برای مطلع کردن وی از طرح ترور حضور یافت تا مانع قتلش شود. بندر بن سلطان به یکی از بیمارستان های مخصوص خاندان سلطنتی حاکم بر عربستان منتقل شد و دو افسر که برای ترور بندر بن سلطان نقشه کشیده بودند،هم لو رفتند، اما این مساله به رسانه ها درز نکرد و ممکن است داستان ترور به زودی در عربستان فاش شود.

سانسور شدید در داخل عربستان درباره بندر بن سلطان

از حدود یک هفته پیش، بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات سعودی در انظار عمومی ظاهر نشده است، دیگر هیچ کس او را ندیده است، امیر سعودی کجا پنهان شده است، راز این پنهان شدن چیست؟ حتی برخی از کسانی که با وی همکاری می کنند، از غیبت وی سوال می کنند، نمی دانند که آیا امیر سعودی در مرخصی و تعطیلات به سر می برد یا خیر. چرا که عادت ندارد مرخصی بگیرد، او پنهان نمی شود مگر اینکه در ماموریت دو یا سه روزه خارج از کشور باشد.

این بار بندر بن سلطان در ماموریت کاری یا مرخصی یک یا دو روزه برای تفریح نبوده است، بلکه در بیمارستان مخصوص ملک عبدالعزیز بوده به طوری که سه روز به صورت کاملا سری و غیر علنی در بیمارستان بستری بوده و حتی نزدیکان وی هم از این مساله مطلع نبوده اند، زیرا بیماری امیر یک بیماری عادی که به شکل طبیعی معالجه شود، نبوده است، بلکه امیر سعودی به سبب مسمومیت شدید که نزدیک بود به کما رود، در بیمارستان بستری شده است. وی پس از سه روز از بستری شدن در بیمارستان به منزل خود منتقل شد تا استراحت کند.

منابع آگاه می گویند بندر بن سلطان بلافاصله به بیمارستان منتقل شد در حالی که وضع وخیمی داشت و تحت مراقبت های ویژه قرار گرفت تا به کما نرود. مقدار زیادی سم وارد بدن بندر بن سلطان شده بود که اگر بدنش قادر به مقابله با سم نبود، بلافاصله به قتل می رسید.

منابع سعودی می گویند پزشکان متخصص وضع بندر بن سلطان را تحت نظر داشتند و توجه زیادی به وی داشتند تا وضع جسمانی اش وخیم نشود. پس از سه روز به صورت سری به منزلش منتقل شد که تحت نظر یک پزشک و دو پرستار قرار داشت به طوری که همچنان دوران نقاهت را پشت سر می گذارد و به زودی پس از بهبودی کامل به سر کار خواهد بازخواهد گشت.

منابع سعودی گفته اند بیماری بندر بن سلطان با سانسور شدیدی خبری همراه بود تا این خبر سبب ایجاد هیاهو و سرو صدا در داخل سازمان اطلاعات عربستان و افکارعمومی نشود، زیرا وی در معرض عملیات ترور قرار گرفت که اگر در آخرین لحظات شکست نمی خورد، منجر به قتلش می شد. عملیات ترور بندر بن سلطان از سوی افسران نزدیک به وی به سبب سیاست هایی که دیگر قابل تحمل نبود، صورت گرفت با این حال خبر ترور ناکام وی نمی تواند برای همیشه سانسور شود.

برخی منابع سوری در این زمینه نوشته اند کابوس سوریه، شاهزاده زیرک سعودی را رها نمی کند و رعب و وحشت در وجودش ریشه دوانده است او گمان می کند که نمی تواند از افتادن در چنگ دشمنانش جلوگیری کند، او کاملا می داند که به خاطر جنایاتی که مرتکب می شود، باید کاملا مراقب و هوشیار باشد و نسبت به هر چیزی مشکوک باشد. مرحله آینده، مرحله سرنوشت سازی خواهد بود و تحولات آینده مملو از غافلگیرکننده ها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *