CNN : زورمان نمی کشد ؛ از افغانستان بیاییم بیرون

۱۳ جدی ۱۳۹۲

خبرگزاری خاورمیانه – براساس آخرین نظرسنجی ملی، حمایت از جنگ افغانستان به کمتر از 20 درصد رسیده است. با این وضعیت، طولانی ترین جنگ کشور، یکی از منفورترین جنگ های تاریخ هم به حساب می آید. نظرسنجی جدید سی ان ان و موسسه او آر سی که روز گذشته منتشر شده است نشان می دهد که اکثریت مردم آمریکا موافق خروج نیروهای آمریکا تا قبل از دسامبر 2014 از افغانستان هستند. تنها 17 درصد از مردم آمریکا از این جنگ 12 ساله حمایت می کنند، این میزان در مقایسه با سال 2008 که 52 درصد از مردم از این جنگ حمایت می کردند، کاهش چشمگیری داشته است. پنج سال پیش، میزان مخالفت با این جنگ، 46 درصد بود که هم اکنون به 82 درصد رسیده است.

کیتینگ هولاند، رئیس بخش نظرسنجی سی ان ان در این رابطه می گوید :

این آمار درباره ی جنگ افغانستان نشان می دهد که میزان حمایت از این جنگ، کمتر از دیگر جنگ ها بوده است. زمانی که نیروهای آمریکا در عراق بودند، مخالفت با جنگ عراق در نظرسنجی های سی ان ان هیچ وقت بیشتر از 69 درصد نبود و زمانی که جنگ ویتنام جریان داشت، براساس نظرسنجی گالوپ، هیچ وقت بیشتر از 6 نفر از هر 10 نفر نگفتند که این جنگ یک اشتباه بوده است. براساس جدول زمانی ایالات متحده برای افعانستان، قرار است اکثر نیروهای آمریکا، سال آینده در همین زمان از افغانستان خارج شوند. البته آن گونه که اکثریت مردم خواهان آن هستند، نمی توانند به سرعت خارج شوند.

نیمی از مردم معتقدند که نیروهای ایالات متحده باید قبل از دسامبر 2014 از افغانستان خارج شوند و تنها یک چهارم مردم می گویند که نیروهای نظامی باید بعد از سال 2014 هم در افغانستان حضور داشته باشند. 57 درصد مردم معتقدند که این جنگ برای ایالات متحده عواقب بدی دارد و تنها یک سوم مردم می گویند که آمریکا در جنگ افغانستان پیروز شده است. از پاییز سال 2001 که جنگ افغاستان شروع شده است، 2300 نیروی آمریکایی کشته شده اند. اگر توافق نامه ی امنیتی تصویب شود، بعد از سال 2014، 10 هزار نیرو در افغانستان باقی خواهند ماند، ولی اگر این توافق نامه به این زودی تصویب نشود، کل نیروها تا پایان سال 2014 خارج می شوند.

2014

افغانستان

امریکا

ایساف

حضور

سنجی

کرزی

ناتو

نظامی

نظر


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.