CNN : زورمان نمی کشد ؛ از افغانستان بیاییم بیرون

خبرگزاری خاورمیانه – براساس آخرین نظرسنجی ملی، حمایت از جنگ افغانستان به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است. با این وضعیت، طولانی ترین جنگ کشور، یکی از منفورترین جنگ های تاریخ هم به حساب می آید. نظرسنجی جدید سی ان ان و موسسه او آر سی که روز گذشته منتشر شده است نشان می دهد که اکثریت مردم آمریکا موافق خروج نیروهای آمریکا تا قبل از دسامبر ۲۰۱۴ از افغانستان هستند. تنها ۱۷ درصد از مردم آمریکا از این جنگ ۱۲ ساله حمایت می کنند، این میزان در مقایسه با سال ۲۰۰۸ که ۵۲ درصد از مردم از این جنگ حمایت می کردند، کاهش چشمگیری داشته است. پنج سال پیش، میزان مخالفت با این جنگ، ۴۶ درصد بود که هم اکنون به ۸۲ درصد رسیده است.

کیتینگ هولاند، رئیس بخش نظرسنجی سی ان ان در این رابطه می گوید :

این آمار درباره ی جنگ افغانستان نشان می دهد که میزان حمایت از این جنگ، کمتر از دیگر جنگ ها بوده است. زمانی که نیروهای آمریکا در عراق بودند، مخالفت با جنگ عراق در نظرسنجی های سی ان ان هیچ وقت بیشتر از ۶۹ درصد نبود و زمانی که جنگ ویتنام جریان داشت، براساس نظرسنجی گالوپ، هیچ وقت بیشتر از ۶ نفر از هر ۱۰ نفر نگفتند که این جنگ یک اشتباه بوده است. براساس جدول زمانی ایالات متحده برای افعانستان، قرار است اکثر نیروهای آمریکا، سال آینده در همین زمان از افغانستان خارج شوند. البته آن گونه که اکثریت مردم خواهان آن هستند، نمی توانند به سرعت خارج شوند.

نیمی از مردم معتقدند که نیروهای ایالات متحده باید قبل از دسامبر ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند و تنها یک چهارم مردم می گویند که نیروهای نظامی باید بعد از سال ۲۰۱۴ هم در افغانستان حضور داشته باشند. ۵۷ درصد مردم معتقدند که این جنگ برای ایالات متحده عواقب بدی دارد و تنها یک سوم مردم می گویند که آمریکا در جنگ افغانستان پیروز شده است. از پاییز سال ۲۰۰۱ که جنگ افغاستان شروع شده است، ۲۳۰۰ نیروی آمریکایی کشته شده اند. اگر توافق نامه ی امنیتی تصویب شود، بعد از سال ۲۰۱۴، ۱۰ هزار نیرو در افغانستان باقی خواهند ماند، ولی اگر این توافق نامه به این زودی تصویب نشود، کل نیروها تا پایان سال ۲۰۱۴ خارج می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *