اسد ۱۹, ۱۳۹۹

۹ سرباز هزاره کشته شد و دو سرباز پشتون زنده ماند

در حمله تهاجمی طالبان مسلح بر پوسته امنیتی در مربوطات مرکز ولایت میدان وردک، ۹ سرباز از قوم هزاره تیرباران شده و دو سرباز پشتون زنده مانده و از سوی طالبان بازداشت شدند.

احمد جعفری، عضو شورای ولایتی میدان وردک در گفتگو با خبرگزاری خاورمیانه اظهار داشت که این حمله نیمه های شب (هفتم جوزا) بر پوسته امنیتی «سلمان فارس» در نزدیکی مرکز ولایت صورت گرفت.

به گفته وی، در این پوسته یازده سرباز و نیروی امنیتی حاضر بودند که تا بامداد روز از پوسته دفاع کرده و با طالبان مسلح درگیر بودند؛ اما بعد از ختم تجهیزاتشان، ۹ سرباز کشته و دو تن دیگر زنده بازداشت شدند.

جعفری اظهار داشت که ۹ سربازی که تیرباران شده اند از قوم هزاره بوده و دو سربازی که زنده مانده اند نیز از قوم پشتون بودند که مشخص نیست با طالبان پیوسته اند یا اینکه اسیر شده اند.

این عضو شورای ولایتی میدان وردک تصریح کرد که با توجه به درخواست کمک نیروهای امنیتی پوسته و در حالی که این پوسته در یک کیلومتری مرکز ولسوالی است، هیچ کمکی از سوی فرماندهی پولیس صورت نگرفته است.

وی متذکر شد که این رویداد گمانه زنی های زیادی در مورد هدف قرار دادن قومی خاص در حملات طالبان را نمایان می سازد؛ در حالی که صبح روز گذشته نیروهای امنیتی از مرکز آمده و تنها اجساد را انتقال داده اند و نشان دهنده عدم کفایت فرمانده پولیس این ولایت است.

جعفری تصریح کرد که این مشکلات و عدم توجه به نیروهای امنیتی از قوم هزاره را بارها  و بارها با مقام های محلی و مرکزی در میان گذاشته اند؛ اما هیچ توجهی نشده است.

این عضو شورای ولایتی میدان وردک معتقد است که باید در مورد نحوه حمله طالبان بر پوسته تحقیقات صورت گیرد نه اینکه در مورد لادرک شدن دو سرباز دیگر.

برخی از منابع مردمی نیز گفته اند که در حمله طالبان بر پوسته سلمان فارس، ۹ سرباز جان باخته و دو تن دیگر لادرک می باشند که عضو شورای ولایتی این لادرک بودن دو سرباز را سوال برانگیز عنوان داشت و تصریح کرد که «امکان معامله پوسته و سربازان» از سوی این دو تن نیز وجود دارد.

در عین حال، محب الله شریف زی، سخنگوی والی میدان وردک می گوید که در حمله متذکره تنها سه سرباز زخمی شده و هیچ سربازی نیز کشته نشده است.

وی می گوید که نیروهای کمکی نیز بعد از حمله به پوسته اعزام شده و حمله طالبان را دفع کرده اند.

این در حالی است که منابع مردمی و اعضای شورای ولایتی به صراحت این اظهارات را رد می کنند.

طالبان مسلح نیز گفته اند که یک پوسته نیروهای امنیتی در مرکز ولایت میدان وردک را فتح کرده و دو سرباز نیز زنده بازداشت شد.

این برای بار اول نیست که نیروهای امنیتی از یک قوم خاص در میدان وردک هدف قرار می گیرند و ۳۷ تن از سربازان اردوی ملی در ولسوالی چک پیش از ماه مبارک رمضان کشته شده بود.

خبرهای مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *