اشرف غنی: افغانستان متعهد به ارزشهای حقوق بشری است

۲۹ قوس ۱۳۹۵

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس ملی حمایت از مدافعان حقوق بشر در کابل گفت که

افغانستان خود را مؤظف می‌داند كه با تمام توان به ارزش‌های حقوق بشری پايبند و متعهد بماند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، آقای غنی همچنین تاکید کرد دولت افغانستان كسانی را كه در راه دفاع از حقوق بشر تلاش می‌ورزند مورد حمايت قرار می‌دهد.

کنفرانس ملی حمایت از مدافعان حقوق بشر با حضور مقامات دولت افغانستان، نهاد های حقوق بشری، شماری سفرای کشورهای اروپایی، سازمان ملل در کابل برگزارشد.

آقای غنی با اشاره به مدافعین حقوق بشر گفت امید است که تنها به‎نام مدافعین حقوق بشر یاد نشوید، بل‏که به عنوان مدافعین قانون اساسی افغانستان یاد شوید؛ چون هر چیزی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر گنجانیده شده، به شکل بهتر و جامع‌تر در قانون اساسی افغانستان گنجانیده شده است.

وی گفت: ما در حالی روز جهانی حقوق بشر را تجلیل می‌کنیم كه كشور ما از يک‌سو گام‌های مهمی برای نهادينه‌سازی حقوق بشر و حمايت از آن برداشته و از ديگر سو هنوز از چالش‌های ناشی از جنگ تحميلی موجود و پس‌لرزه‌های جنگ‌های گذشته آسوده‌خاطر نگرديده است.

او افزود که همه‌ی ما بر اين اتفاق داريم كه حاكميت قانون يگانه راه تأمين عدالت و حمايت از حقوق شهروندان است که خوش‎بختانه آگاهی عمومی در اين زمينه به حد قابل قبولی گسترش يافته و به شكل‌گيری اجماع ملی در اين عرصه انجاميده است.

رئیس جمهورغنی می گوید امروز مردم ما، مردم ۱۵ سال پیش نیستند، آگاهی همه‌جانبه از حقوق خود دارند و آواز رسا برای تأمین عدالت دارند، آگاهی از جايگاه حقوق بشر و باور به ارزش‌های حقوق بشری، نخستين مرحله برای تطبيق و تحقق اين ارزش‌هاست.

وی افزود که گام‌های بعدی در اين مسير الزامی‌سازی رعایت این قواعد از مجرای قوانین و ايجاد مكانيزم‌های اجرايی و نيز مكانیزم‌های ضمانتی آن است تا موضوع حقوق بشر از حد رؤيا و آرزو فراتر رفته و به روندی عملی تبديل شود.

او گفت: بايد اين اطمينان در مردم به وجود بيايد كه كسی امكان تعرض به حريم خصوصی آنان را ندارد و نيز نخواهد توانست به حقوق آنان در عرصه عمومی دست‌درازی كند.

اشرف غنی تاکید کرد ما در کشور خود امروز خوش‎بختانه بخشی از اين تهديدها را پشت سر نهاده‌ايم؛ و شاهد هستيم كه باور به نهادهای اساسی دولت مانند اردو و پوليس ملی، و نيز دستگاه‌های عدلی و قضايی، قوت گرفته است؛ و هم‎چنین توانمندی روزافزون جامعه مدنی همراه با نهادينه شدن آزادی بيان و نقش بيداركننده مطبوعات و رسانه‌ها، ميزان قانون‌شكنی و نقض حقوق بشر را نسبت به شرايط جنگی به صورت چشم‎گير و اميدواركننده‌ای پايين آورده است.

برعلاوه امروز هر پالیسی، برنامه و قانونی که از سوی حکومت تدوین و تصويب می‌شود با دید حقوق بشری و مبتنی بر الزامیت‌های آن است. ما در یک سال گذشته به عرصه قانون‌گذاری بیشترین توجه را کرده‌ایم و من می‌توانم با اطمینان بگویم که وضع این قوانین تماماً با روحیه احترام به موازين حقوق بشری و در چارچوب قانون اساسی و در گسترش آن ارزش‌ها بوده است.

آقای غنی خاطرنشان کرد به همان اندازه که انکشاف و حفاظت از حقوق مدنی و سیاسی از مکلفیت‌های حکومت است، بهبود دسترسی مردم به حقوق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی‌شان نیز مبنای اساسی رشد و رفاه است. به همین منظور است که پلان ملی صلح و انکشاف افغانستان که مسیر انکشافی کشور را در چهار سال آینده تعیین می‌کند و در بروکسل مورد حمایت مالی همکاران بین‌المللی ما قرار گرفت، با همین دید به نسل دوم ارزش‌های حقوق بشری بنا نهاده شده است تا انکشاف مستمر و متوازن را برای مردم ما تأمین کند.

وی افزود که عدالت سرانجام تحقق‌يافتنی است و شكستن حريم شريعت الهی و تعرض به حقوق بشر بی‌جواب نخواهد ماند. به گفته وی، اين پيام دين ما است كه همواره فرمان به عدالت داده و از ارتكاب جرم و جنايت برحذر داشته است، و نيز به مظلومان و ستمديدگان نويد داده است كه نااميد نشوند و يقين داشته باشند كه آه و ناله آنان ضايع نخواهد شد.

وی گفت: دولت مؤظف است که همه تدابير لازم جهت نهادينه‌سازی حقوق بشر را در افغانستان روی دست بگيرد؛ زيرا دولت افغانستان دولتی مسؤول و پاسخگو است و با توجه به تجارب تلخی كه از گذشته وجود دارد، نمی‌خواهد به هيچ صورت عقب‎گردی در اين صحنه رخ بدهد تا ما دیگر نیازی به برگزاری روزهای یادبود از قربانیان نقض حقوق بشر در کشور خود نداشته باشیم.

اسرف غنی

تحقق عدالت

حکومت

عدالت

غنی

متعهد به قانون


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.