۶ قلم آثار باستانی دوباره به کشور باز گردانده شد

مقام‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ از بازگشت دوباره‌ای شش قلم  آثار عتیقه افغانستان به موزیم ملی خبر داده تاکید نمودند که این آثار مربوط به قرن یک میلادی می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، کلیل حکیمی سفیر کبیر افغانستان در امریکا که این آثار را از دولت امریکا تحویل گرفته است امروز(۱۰قوس) در نشست رسمی در وزارت امور خارجه  گفت که  این آثار در جریان جنگ های گذشته سرقت شده بود و امروز دوباره به افغانستان باز گردانیده شد.

 به گفته‌ی وی این آثار باستانی توسط پولیس گمرگ امریکا ضبط شده است.

سفیر افغانستان در واشنگتن حین تحویل این اثار به مسوولین  وزارت اطلاعات و فرهنگ بیان داشت که این آثار معرف هویت ملی افغان‌ها می‌باشد.

وی تاکید داشت که در طول سال‌های جنگ بسیاری از سرمایه‌های مادی و معنوی افغانستان به غارت برده شده است ولی جایی خوشحالی است که امروزه یکی پس از دیگری آثار باستانی افغانستان از کشور‌های مختلف به کشور باز می‌گردد.

اسحق زی معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ که بطور رسمی و به نمایندگی از سوی وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان این آثار را تحویل گرفت ضمن ابراز خرسندی گفت که ما کتابی که در آن آثار باستانی افغانستان لیست شده به گمرگات بیشتر کشور‌ها تحویل دادیم تا در صورت کشف، آن‌ها را به کشور افغانستان بازگردانند.

پیش از این نیز دولت انگلیس تعداد قابل توجهی از آثار باستانی افغانستان را به کشور بازگردانده بود.

در همین حال عمر سلطان مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ قدامت این آثار را به قرن یک میلادی دانسته گفت که دولت امریکا در این خصوص برای ما نامه نوشته و خواستار شناسایی آن شده بود و با تایید این وزارت دولت امریکا خودشان را مکلف دانستند که این آثار ارزشمند را به کشور بازگرداند.

گفتنی است که کشور افغانستان دارای آثار باستانی متعددی بود که در دوران جنگ‌های داخلی یا به سرقت رفت و یا هم توسط طالبان نابود شد ضمن اینکه برخی اثار باستانی که از میان منار ها و خاک ها کشیده شد بصورت قاچاق از کشور خارج شده و در بازارهای پاکستان دست به دست شد که خوشبختان در چند سال اخیر تعدادی از این آثار به کشور بازگردانده شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *