۵ هزار زن ایزدی به اسارت گروه داعش در عراق

گروه تروریستی داعش موسوم به “دولت اسلامی” در حمله به ایزدی‌های شمال عراق حدود پنج هزار زن و دختر را به گروگان گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این زنان و دختران به صورت گروهی به موصل که مرکز خلافت اسلامی جریان تروریستی “گروه داعش” است، منتقل شده‌اند.

پنج دختری که ۲۳ روز در اسارت جریان تروریستی گروه داعش در موصل بودند، آزاد شدند. آنها از آنچه بر سرشان در این مدت آمده است از شرح آن خودداری  می کنند.

سایت فارسی دویچه وله نوشته، این پنج خواهر از روستایی در دل کوه‌های سنجار آمده‌اند، بین ۱۰ الی ۲۰ سال سن دارند.

زهرا می‌گوید: تروریست‌های “داعش” پس از اشغال روستاها، مردم روستا را جمع کرده و به آن‌ها گفته‌اند فقط دو روز فرصت دارند که مسلمان شوند. و تهدید کرده‌اند کسانی که مسلمان نشوند به قتل خواهند رسید.

زهرا در ادامه می‌گوید تروریست‌ها مردهای روستا را از زنان جدا کرده و زنان را در یک مدرسه نگهداری می‌کردند.

براساس گزارشها؛ در هفته‌های گذشته حدود ۴۰۰ هزار ایزدی از روستاها و شهرهای خود در شمال عراق آواره شدند؛ صدها نفر از آن‌ها به قتل رسیدند.

شمار دختران و زنان ربوده شده از طرف سازمان‌های حقوق بشری، امدادرسان و دیپلمات‌های غربی نیز تایید شده است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرده است که گروه تروریستی “داعش” تعدادی از زنان ایزدی را که پیش از این در شمال عراق ربوده بود، به سوریه منتقل کرده و پس از اجبار به تغییر دین، آن‌ها  فروخته اند.

به گزارش این سازمان، زنان ربوده‌شده در سوریه به عنوان “عروس” به مردان “داعش” فروخته می‌شوند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه فروش زنان ایزدی را تا کنون در حلب٬ رقه و حسکه ثبت کرده است.

پیشروی جریان تروریستی “داعش” در شمال عراق بحران سیاسی و امنیتی در این کشور را به شدت وخیم کرده است.

سازمان ملل تخمین زده که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از عراق و هزاران نفر از اقلیت دینی ایزدی از بیم تروریست‌های “داعش” گریخته و در کوه‌های سنجار آواره شده‌اند.

تروریست‌های داعش “دولت اسلامی” ایزدی‌ها را “شیطان‌پرست” می‌خوانند. آنها در حملات خود به ایزدی ها معمولا مردان را می کشند و زنان را دزدیده و با خود به اسارت می‌برند. زهرا و چهارخواهرش چند اسیر در میان هزاران اسیر دیگر بوده‌اند.

زهرا می‌گوید: «ما شب اول شاید فقط دوساعت خوابیدیم. ساعت چهار صبح آمدند تا ما را به سوی موصل ببرند. یکی از آن‌ها به خواهر کوچکتر من گفت: چادرت رو بردار. مادرم ناراحت شد و به او اعتراض کرد. او هم مادرم را لت وکوب کرد و گفت اگر چادرش را برندارد او را می‌کشد.

زهرا تعریف می‌کند که او در این سحرگاه ۶۵ زن مسن و ۱۶۵ دختر دزدیده شده را شمرده است. او می‌گوید ۴۰۰ مرد نیز دستگیر شده بودند: «نزدیک صبح صدای شلیک گلوله شنیدیم و پرسیدیم که صدای چیست؟ آن‌ها گفتند به یک موتر ناشناس تیراندازی شده، اما بعد گفتند که مردهای دستگیر شده را کشته‌اند.»

زهرا تعریف می‌کند که روز بعد زنان و دختران به صورت گروهی به موصل که مرکز رهبری گروه تروریستی “داعش” است، منتقل شده‌اند.

شاهدان عینی گفته اند که در مرکز شهرموصل یک بازار بزرگ زنان است. ساختمانی بزرگ که در آن مردان می‌توانند احتیاجات جنسی خود را برطرف کنند.

سوزان عارف، یکی از فعالان مشهور حقوق بشر در باره این بازار زنان می‌گوید: «قیمت زنان مسیحی بیشتر از زنان ایزدی است. این موضوع را زنانی که مدتی در دست دولت اسلامی اسیر بوده و بعد رها شده‌اند، به ما گزارش کرده‌اند.»

سوزان عارف در ادامه می گوید: «معمولا ابتدا به زنانی که به این بازار می‌رسند تجاوز می‌کنند. جهادگراها (داعش) ابتدا این زنان را میان خود تقسیم می‌کنند و وقتی سیر شدند، این دختران را در موصل می‌فروشند و زنانی از گروه تازه وارد دیگری را به دست می‌آورند.»

از پنج هزار دختر دزدیده شده تنها ۴۳ نفر بازگشته‌اند. گفته می‌شود که شیخ‌های طایفه‌های سنی در موصل و فلوجه ‌ها تلاش کرده‌اند تا زنان را خریده و بعد آزاد کنند. به احتمال زیاد این پنج خواهر هم به همین ترتیب رها شده‌اند.

این دختران پس از آزادی اکنون نگران آنند که در جامعه سنتی ایزدی‌ها پذیرفته نشوند و به عنوان دخترانی که دامان‌شان لکه دار شده از این جامعه نیز طرد شوند، یا حتی محاکمه و سنگسار شوند.

شمار ایزیدی‌ها را در سراسر جهان حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر تخمین می‌زنند. ایزدی‌ها یا ایزدیان، اقلیت مذهبی کردی هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرقی ترکیه، قفقاز و ایران زندگی می‌کنند. آیین آن‌ها ایزدیه، آمیزه‌ای از عقاید و ادیان پیش از اسلام و عقاید اسلامی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *