۴۰درصد از مردم عربستان زیر فقر زندگی می کنند

ریشه فقر در کشور نفت خیز عربستان؛ فساد مالی و نبود عدالت اجتماعی خوانده شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، براساس آخرین آمار اعلام شده به سطح بین المللی حاکی از آنست که ۴۰ درصد از مردم عربستان به علت فساد مالی و نبود عدالت اجتماعی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

 این درحالی است که کشور نفت خیز عربستان سعودی سالیانه ۳۰۰ میلیارد دالر از منابع طبیعی خود درآمد کسب می‌کند.

علی الیامی مدیر مرکز دموکراسی و حقوق بشر عربستان سعودی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العالم گفته است که درآمدها در عربستان برای تأمین نیازهای اساسی مردم از جمله مواد غذایی کافی نیست.

بر اساس آمارهای رسمی، درآمد در عربستان از ۲۰ هزاردالر در سال ۱۹۸۰ به ۱۰ هزاردالر کاهش یافته و تورم به شدت افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرده است که علت وخامت وضعیت اقتصادی مردم، گسترش فساد میان مقامات سعودی و بازخواست نشدن فاسدان است.

الیامی در ادامه تاکید کرده که براساس آمارهای بین‌المللی ۴۰ درصد از مردم عربستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و هرکس که از مشکلات بگوید به تلاش برای برهم زدن ثبات کشور متهم می شود و او را مزدور بیگانه می‌نامند.

به گفته مدیر مرکز دموکراسی و حقوق بشر عربستان، درآمد سالانه عربستان بیش از ۳۰۰ میلیارد دالر است؛ درحالیکه شمار ساکنان اصلی این کشور بین ۱۲ تا ۱۴میلیون نفر می‌باشد.

اگر این ثروت بین مردم توزیع شود، عربستانی‌ها از ملت‌های ثروتمند و مرفه جهان خواهند شد؛ ولی به دلیل نبود عدالت اجتماعی اکثر مردم عربستان از فقر و بیماری رنج می‌برند.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *