“26 دلو” خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان

۲۶ دلو ۱۳۹۳

روز ۲۶ دلو  مصادف است با روز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان. سربازان اتحاد جماهیر شوروی پس از ده سال جنگ در سال ۱۳۶۷ از افغانستان بیرون شدند. این جنگ میلیون ها کشته، زخمی و آواره بر جا گذاشت.

به گزاش خبرگزاری خاورمیانه، برخى از رهبران سابق مجاهدين در مورد اين روز در خيمۀ لويه جرگه در کابل سخنرانى کردند.

در اين اجتماع که حوالی ساعت ١٠:٣٠ صبح امروز آغاز شد صد ها تن به شمول استاد سياف، محمد اسماعیل خان، صلاح الدین ربانی، عبداالهادی ارغندیوال، برخى رهبران سابق جهادى دیگر و اعضای شورای ملی شرکت کرده اند.

قشون ۱۲۰ هزاری شوروی وقت ، مجهز با تانک ، جنگنده ها و تجهیزات جنگی پيشرفته در ششم جدی سال۱۳۵۸ ، بر افغانستان تجاوز نمود و ببرک کارمل را به اریکه قدرت نشاند.

این تجاوز آشکار که قیام های مسلحانه در هر کنج و کنار کشور را در قبال داشت ، تا ده سال دوام کرد و بعد از شکست ، قشون سرخ افغانستان را در ۲۶ دلو سال ۱۳۶٧ ترک کردند.

در دورۀ اشغال ده ساله، افغانستان به ویرانه مبدل شد. بیش از یک میلیون افغان کشته ، ده ها هزار تن معلول و میلیونها تن مجبور به مهاجرت به کشور های همسایه و سایر ممالک گرديد.

در زمان جهاد مردم افغانستان عليه قشون متجاوز شوروى وقت ، مجاهدين در کمپ هاى مهاجرت در پاکستان و ايران طى گردهمايى هاى بزرگ ششم جدى را تقبيح مى کردند .

در حکومت مجاهدين بعد از سال ١٣٧٠ نيز در کابل و شهرهاى بزرگ کشور اين روز در گردهمايى هاى نسبتاً بزرگ تقبيح ميشد اما اکنون همچو گردهمايى ها کمرنگ شده است.

اين درحالى است که شمارى از آگاهان امور به اين باور اند که يادبود از سالگرد خروج قشون سرخ از افغانستان و شش جدى سالگرد تجاوز اين قشون به دليل ادامۀ جنگ ومداخلات خارجى ها در کشور کمرنگ شده است.

اما سئوال اول اینجاست که دست آورد مردم از مبارزات و پیکارهای آزادیخواهانه با خروج نیروهای شوروی، چه چیزی بود؟

آیا مردم ما پس از تحمل مصائب و سختی های بزرگی که گفته می شود هزاران تن جان های شان را از دست دادند و میلیون ها تن دیگر به کشورهای همسایه از جمله پاکستان و ایران فرار کردند، توانستند طعم شیرین استقلال و آزادی را بچشند؟

آزادی

افغانستان،

خروج،

شوروی،

قشون سرخ،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.