۲۵۰ شورشی در ولایت بلخ به پروسه صلح پیوستند

مقام های امنیتی در ولایت بلخ از پیوستن ۲۵۰ شورشی به پروسه صلح این ولایت خبر داده، از تأمین شدن امنیت حدود ۴۰ قریه در ولسوالی چمتال این ولایت خرسندی می کنند.

منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ به خبرگزاری خاورمیانه گفت، به تعداد ۲۵۰ شورشی به رهبری خان محمد چریک که پیش ازین در قطار طالبان مسلح سلاح بدست داشتند و بخش های از ولسوالی چمتال بویژه کوهپایه های البرز را نا امن ساخته بودند، امروز شنبه (۱۲ حمل) سلاح های شان را به زمین گذاشته به پروسه صلح ولایت بلخ پیوسته اند.

به گفته آقای فرهاد، با دست کشیدن این افراد از جنگ، حدود ۴۰ قریه در ولسوالی چمتال این ولایت پس ازین گواه نا امنی نخواهد بود و بر علاوه آن از نفوذ هراس افگنان در آنها جلوگیری خواهد شد.

از سوی هم افرادی که از جنگ دست کشیده اند می گویند، پس از آنکه آنان از حمایت مستقیم استخبارات کشورهای بیرونی از طالبان مسلح آگاه شدند، دست از جنگ با نیروهای امنیتی کشیده تصمیم گرفتند که با آنان یکجا شوند.

خان محمد چریک فرمانده این افراد می گوید: ” حالا نیاز است تا همه گان برای دفاع از افغانستان در مقابل کشورهای بیرونی بیایستند و نگذارند که این کشور بار دیگر رو به بدبختی سوق داده شود”.

مقام های محلی ولایت بلخ پیوستن این افراد را به پروسه صلح در تأمین امنیت شمال افغانستان تاثیر گذار می خوانند و می گویند، حالا یکی از راه های مهم طالبان مسلح که از آن سلاح و مهمات آنان تجهیز انتقال می شد مسدود شده است.

ولسوالی چمتال یکی از بخش های مهم برای طالبان مسلح بشمار می رود که ازین طریق سلاح و تجهیزات نظامی این گروه از جنوب کشور بر صفحات شمال انتقال داده می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *