210 گذرنامه سیاسی به رهبران طالبان داده میشود

۲۸ ثور ۱۳۹۴

گزارش‌ها به دست رسیده نشاندهنده آن است که حکومت وحدت ملی ۲۱۰ گذرنامۀ سیاسی را برای رهبران طالبان صادر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، روزنامۀ هشت صبح به نقل از منابع معتبر می‌نویسد مقام‌های پاکستان و افغانستان در سفر نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان به کابل توافق کرده‌اند تا برای پیشرفت تلاش‌هایی که هدف از آن گفت‌گو با طالبان است، نام برخی از رهبران آنان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج گردد.

این منابع همچنان گفته‌اند که برای ۲۱۰ تن از رهبران طالبان گذرنامه‌های سیاسی صادر خواهد شد و این اقدام در هب هدف اعتمادسازی روی‌دست گرفته می‌شود.

بر بنیاد این گزارش، اکنون ۱۸۰ تن از سران طالبان با گذرنامه‌های پاکستانی به قطر رفت و آمد دارند و قرار است این گذرنامه‌ها را با گذرنامه‌های افغانی تبدیل کنند.

هشت صبح می‌نویسد که حکمت کرزی، معیین سیاسی وزارت امور خارجۀ افغانستان روند صدور گذرنامۀ افغانی به رهبران طالبان را هم‌آهنگ می‌کند و ۳۰ جلد گذرنامه هم به آن رهبران طالبان صادر خواهد شد که اکنون با پاسپورت پاکستانی به قطر رفت و آمد دارند.

گزارش‌ها در مورد این اقدام حکومت پس از آن به نشر می‌رسد که اخیرن در پی نشست غیر رسمی هیئت شورای عالی صلح و طالبان در قطر، این گروه در برخی از موارد مهم از جمله در نظرگرفتن حقوق زنان نرمش نشان داده‌اند و این مورد امیدواری‌هایی را برای آغاز گفت‌گوهای صلح به بار آورده‌است.

از سویی، گفته می‌شود یکی از گفت‌گوکننده‌گان طالبان و داماد ملا عمر، رهبر این گروه از چندسال به این‌طرف در دبی و قطر با گذرنامۀ افغانی که در زمان رییس جمهور پیشین، حامد کرزی برایش داده شده، به سر می‌برد.

نخست‌وزیر پاکستان در جریان سفرش به کابل و دیدار از رهبران حکومت وحدت ملی، ضمن محکوم‌کردن کارکردهای طالبان و عملیات‌اعلام‌شده آنان، اعلام کرد که اسلام‌آباد از روند صلح افغانستان پشتیبانی و در این زمینه همکاری نیز خواهد کرد.

اما حکومت افغانستان تا کنون بالای این کشور اعتماد لازم را نداشته و دیده شود که نزدیکی ظاهری روابط دوکشور و صداقت پاکستان در این خصوص به کجا خواهد انجامید.

افغان،

رهبران

سیاسی،

صادر،

طالبان،

گذرنامه،

نشاندهنده ،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed