124 هزار تن به شکل قانونی کشور را ترک کرده اند

۲۵ عقرب ۱۳۹۴

refugees_austria_3429897bسخنگوی وزارت امور مهاجرین میگوید که از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۲۴ هزار تن از شهروندان افغان به طور قانونی به خارج از کشور مهاجرت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، اسلام الدین جرات سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان، امروز دوشنبه به رسانه ها گفته است: این آمار مهاجرانی است که به طور قانونی از مرزها عبور کرده اند ولی بسیاری از شهروندان افغان نیز بدون دریافت مجوزهای قانونی از راه های غیرقانونی تلاش می کنند تا خود را به کشورهای دیگر برسانند.

وی، گفت که بر اساس گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲۶ هزار نفر از مهاجران کشورهای مختلف در مسیر رسیدن به کشور مقصد جان باخته اند که ۱۲ درصد از این جان باختگان را مهاجران افغان تشکیل می دهند.

جرات افزود: وزارت امور مهاجران افغان از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی جسد ۱۷ تن از مهاجران افغان را از کشورهای اروپایی تحویل گرفته و برای دفن به خانواده های آنان تحویل داده است.

وی، از مهاجران افغان خواست در صورت تمایل برای عزیمت به کشورهای دیگر، از راه های غیرقانونی خودداری کنند، زیرا احتمال جان باختن مهاجران در مسیرهای سرد و کوهستانی، بسیار زیاد است.

سخنگوی وزارت امور مهاجرین گفت: این وزارتخانه برای حل مشکلات پناهجویان، نشستی را با ۱۵ تن از سفیران کشورهای اروپایی در کابل برگزار کرد و از آنان خواست تا نسبت به تصمیم گیری در باره مهاجران افغان در کشور خود تجدید نظر کنند.

وی گفت که وزارت امور مهاجرین افغانستان به دنبال این است که با کشورهای اروپایی در باره پناهجویان افغان قراردادها و تفاهم نامه های جدید به امضا برساند.

سخنگوی وزارت امور مهاجرین افزود: افغانستان از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ میلادی تفاهم نامه های متعددی با کشورهای اروپایی در رابطه با پناهجویان، به امضا رسانده است، اما این تفاهم نامه ها نیاز به بازنگری دارند.

وی، تصریح کرد که دولت افغانستان با توجه به کنوانسیون های بین المللی و حقوق بشری در باره مهاجران، خواهان حل مشکلات پناهجویان افغان در خارج از کشور است.

اروپایی،

اسلام الدین جرات،

ترک،

قانونی،

مهاجران،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed