۱۲۰ کشته ۴۵۰۰ زخمی در درگیری های مصر

منابع شفاخانه ها در مصر اعلام کرده اند که در درگیری‌های تظاهرکنندگان موافق و مخالف محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در سراسر این کشور دست‌کم ۱۲۰نفر کشته و بیش از ۴۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزای خاورمیانه، این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که طرفداران مرسی روز جمعه (۴ اسد) در منطقه «شهر نصر» در قاهره تجمع کردند و بازگشت وی به قدرت را خواستار شدند.

راهپیمایی‌های گسترده‌ای در واکنش به فراخوان جنبش اخوان المسلمین برای برگزاری رویارویی مسالمت آمیز بر ضد کودتای نظامی اخیر که مرسی را برکنار کرد در این کشور صورت گرفت، محمود بدیع، رهبر اخوان المسلمین روز پنج شنبه (۳اسد) از مردم مصر خواست به جاده ‌ها بیایند و مشروعیت و آزادی را طلب کنند.

در همین حال گفته می‌شود ارتش مصر در مقابله با تظاهرکنندگانی که در سراسر این کشور برای محکوم کردن برکناری مرسی از سوی ارتش به جاده ‌ها آمده بودند از مهمات جنگی استفاده کرد، درگیری‌ها در شهر اسکندریه نیز دست‌کم ۷کشته به جا گذاشت.

طبق اعلام جنبش اخوان المسلمین در پی حمله نیروهای امنیتی مصر به طرفداران محمد مرسی در قاهره در ساعات ابتدایی روز شنبه (۵اسد) دست‌کم ۳۱ نفر کشته شدند.

جهاد الحداد، سخنگوی این جنبش با اعلام این‌که نحوه تیراندازی به معترضان به گونه‌ای بود که به کشته شدن آنان منجر شود افزود معترضان از ناحیه سر و سینه هدف اصابت گلوله قرار گرفتند، معترضان مخالف مرسی نیز در میدان التحریر قاهره و اطراف کاخ ریاست جمهوری تجمع کردند.

محمد ابراهیم، وزیر کشور موقت مصر تهدید کرد تحصن اعتراض آمیز طرفداران مرسی در قاهره به زودی و به شیوه‌ای قانونی خاتمه خواهد یافت.

حنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده نیروهای مسلح مصر روز چهارشنبه (۲ اسد) از مردم سراسر این کشور خواسته بود روز جمعه برای ابراز همبستگی با دولت موقت به خیابان‌ها بیایند.

السیسی در سخنانی در یک مراسم نظامی خاطرنشان کرد این راهپیمایی سراسری به ارتش قدرت خواهد داد تا علیه خشونت و تروریسم که به دنبال سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در تاریخ سوم جولای سراسر این کشور را فرا گرفته است، مبارزه کند.

خبرگزاری رسمی مصر(منا) روز جمعه گزارش داد مرسی در زندان به سر می‌برد و سارنوال‌ها در حال بررسی اتهاماتی نظیر همدستی وی با جنبش مقاومت فلسطین (حماس) در اجرای حملاتی که به این گروه نسبت داده می‌شود و فرار از زندان در جریان انقلاب سال ۲۰۱۱ که به برکناری حسنی مبارک از قدرت انجامید هستند.

این در حالی است که جهاد الحداد با محکوم کردن این اتهامات و مضحک دانستن آن‌ها گفته است که این دستور بازداشت نشانه بازگشت رژیم سابق مبارک است.

Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *