۵ هزار نهال در چهار ولایت شمال شرق کشور غرس می‌شود

۱۹ قوس ۱۳۹۵

مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در شمالشرق کشور می گویند، برای سرسبزی بیشتر و احیای جنگلات در ولایت های شمال شرقی پنج هزار نهال مثمر و غیرمثمر را در دوهزار جریب زمین غرس می کنند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، «محمدغلام ملاخیل» مسوول پروژه ملی و باغداری در زون شمالشرق می گوید، در دور کمپاین خزانی نهال شانی پنج هزار نهال مثمر و غیر مثمر از سوی وزارت زراعت در ولایت های بغلان، کندز، تخار و بدخشان غرس می شود.

به گفته آقای ملاخیل، حوزه شمالشرق در رشد درختان از اقلیم و هوای خاصی برخوردار است و پس از دو سال با رشد این نهال ها چهره این ولایت ها سبز خواهد شد.

به گفته وی 500 هزاز نهال در 2هزاز جریب زمین این ولایت ها از طریق کمپاین نهال شانی خزانی غرس می شود و این کمپاین از منطقه کیله گی ولسوالی دوشی آغاز شده است.

این مسوول وزارت زراعت می گوید 20ملیون افغانی از طریق وزارت،آبیاری و مالداری درین کمپاین هزینه می شود.

در عین حال سالم خان مدیر ترویج ریاست زراعت ولایت بغلان می گوید، با به ثمر رسیدن نهال های غرس شده در وضعیت اقتصادی باغداران نیز پیشرفت مثبتی رونما می گردد.

وی از باغداران می خواهد که درنگهداری و پرورش این نهال ها کوشا باشند.

محمدعظیم یکتن از باغداران بغلان می گوید، ازینکه این نهال ها اصلاح شده است نسبت به درختان محیطی حاصلات بیشتری می دهد.

با آغاز جنگ ها و خشکسالی های گذشته بخش بزرگی از جنگلات در ولایت های شمالشرقی از بین رفته است و همچنان جنگلات کوهی بنابر بی توجهی حکومت و مردم قطع و از بین رفته است.

۵ هزار

بدخشان

بغلان

تخار

دو هزار جریب زمین

غرس نهال

کندز


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.