یک فرمان دیگر رئیس جمهور رد شد

۵ جدی ۱۳۹۴

parlmientمجلس نماینده گان هشتمین فرمان تقنینی رئیس جمهور را با اکثریت آرا رد کرد؛ اما دادن امتیاز برای اعضا آکادمی علوم را تائید نمود.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، اين فرمان امروز (شنبه ۵جدی) از سوى کميسيون امور تقنين به مجلس عمومى ارائه شد.

قاضی نذير احمد حنفى، رييس کميسيون تقنین در حالی که هیچ جزئیاتی از مواد فرمان نداد، اظهار داشت که اين فرمان برای تعدیل در شماری از ماده هاى قانون انتخابات صادر شده بود.

وی افزود که بر اساس قانون اساسی، مجلس نماینده گان نمی تواند در سال آخر کاری، بالای قانون انتخابات بحث کند.

بر اساس گفته های قاضی حنفی، در صورتى که قانون انتخابات موجود باشد، رييس جمهور نمى تواند، فرمان تقنينى صادر کند.

در عین حال، شماری از نماینده گان معتقد بودند که بر اساس قانون اساسی، این فرمان نباید در سال آخر دوره تقنین، در اجندای مجلس قرار گیرد.

با این حال، این فرمان به رایگیری گذاشته شده و از مجموع ۱۲۸ عضو حاضر در مجلس، ۱۱۳ تن رای به رد آن داده و یازده تن رای موافق داشتند؛ در پایان نیز این فرمان با اکثریت آرا، رد شد.

طبق قانون اساسی، انتخابات مجلس نماینده گان باید در ماه هاى ثور و يا جوزای سال روان برگزار و دور جديد مجلس آغاز به کار می ‌کرد؛ اما رياست جمهورى تشخیص داد که به دليل مشکلات تخنيکی و مالی؛ کار مجلس فعلی ادامه یابد.

پیش از این نیز، مجلس نماینده گان فرمان رييس جمهور در مورد هفت ماده بسته پيشنهادى کميسيون اصلاحات انتخاباتی را نيز در تاریخ ۳۰ قوس رد کرده بود.

مجلس نماینده گان تا حال، هشت فرمان تقنینی رئیس جمهور را رد کرده است.

در عین حال، اعطای امتیاز مالی در کنار معاش ماهانه اعضای آکادمی علوم با اکثریت آرا تائید شد.

به گفته ناصر اصولی، رئیس کمیسیون تحصیلات عالی مجلس، این کار به خاطر قدردانی از زحمات اعضای آکادمی علوم در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت که در جدول معاشات آکادمی علوم که از سوی حکومت تشکیل شده است، معاون محقق معاشی برابر با ۲۵هزار افغانی، محقق معاشی برابر با ۳۶ هزار افغانی، معاون سرمحقق معاشی برابر با ۵۰ هزار افغانی و سرمحقق نیز معاشی برابر با ۶۵ هزار افغانی دریافت می کند که امتیاز در نظر گرفته شده در کنار این معاشات به اعضای آکادمی علوم تعلق می گیرد.

پیشنهادی،

رد،

رییس جمهور،

فرمان،

ماده،

مجلس،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed