گونتر گراس: آلمان مسئول قتل افغان ها خواهد بود

۷ حوت ۱۳۹۲

گونتر گراس و گروه نویسندگان لوبک در بیانیه‌ای خواستار حمایت و پذیرش افغانی‌هایی که به ارتش آلمان کمک می‌کنند، از سوی دولت آلمان شدند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از خبرگزاری آلمان، در این بیانیه آمده است: اگر نمایندگان مجلس از جنایات قریب ‌الوقوع جلوگیری نکنند و یا مانع از انجام اقدامات رهایی‌بخش شوند، یک اشتباه دیگر در تاریخ آلمان رقم خواهد خورد، در این میان بحث بر سر جان بیش از یک هزار انسان است.

گونتر گراس و 9 نویسنده دیگر در این مورد هشدار دادند چنانچه هر چه زودتر قوانینی به منظور تحقق اقدامات چاره‌ جویانه از سوی مجلس اتخاذ نشود، عواقب آن برای همیشه گریبانگیر آلمان خواهد بود.

این نویسندگان عواقب وخیم خروج ارتش آلمان برای افغان هایی که به عنوان مترجمان شفاهی، پیشاهنگ و همچنین معلمان مکتب‌های دخترانه فعالیت داشته‌اند را تأسف بار توصیف کرده و افزودند: در پایان دوازدهمین سال جنگ افغان‌ها باید خودشان گلیمشان را از آب بیرون بکشند. اما در این میان وضعیت برای افرادی که به صورت داوطلبانه با آلمانی‌ها همکاری کردند خطرناک است و از میان آن‌ها تا کنون تنها شمار اندکی اجازه ورود به جمهوری فدرال آلمان را یافته‌اند. همه آن‌ها در معرض انتقام‌جویی طالبان قرار دارند. هم خودشان و هم خانواده‌هایشان. و مرگشان حتمی است.

ماموریت نظامی ناتو در افغانستان تا انتهای سال 2014 پایان می‌یاید، اکنون هنوز حدود 2900 نفر از سربازان آلمانی که زمانی تعدادشان بیش از 5000 نفر بود، در هندوکش حضور دارند. ارتش آلمان در نظر دارد از سال 2015 تنها با استفاده از 800 سرباز در آموزش نیروهای نظامی افغان مشارکت کند.

این بیانیه را علاوه بر گونتر گراس، نورا بوسونگ، شرکو فتاح، اشتفن کوپتسکی، بنیامین لبرت، داگمار لویپولد، نوربرت نیمان، فریدولین شلی، تیلمان اشپنگلر و فریدون سایم اوغلو نیز امضا کرده‌اند.

آلمان،

افغان ها

قتل،

مسئول،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.