گزارشهای ضد و نقیض از قندوز / وضعیت نگران کننده است

150530082406_kunduz_640x360_bbc_nocreditگزارشهای ضد و نقیضی از ولایت قندوز در شمال افغانستان حاکی از آنست که این ولایت بار دیگر در آستانه سقوط قرار گرفته است اما مقامات محلی از عقب زدن عملیاتهای گسترده شورشیان طالب در این ولایت خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، شورشیان طالب از صبح روز جمعه بار دیگر از چند نقطه عملیات گسترده ای تهاجمی را به هدف تحت کنترل در آوردن شهر قندوز آغازکرده اند.

با این حال جنرال محمد قسیم “جنگل باغ” فرمانده پولیس قندوز گفته است که حمله تهاجمی طالبان مسلح که میخواستند ولایت قندوز را یک باردیگر سقوط بدهند توسط نیروهای امنیتی عقب زده شده است.

فرمانده پولیس قندوز میگوید حوالی ساعت ۵ صبح امروز طالبان مسلح ازچندین استقامت بالای ولسوالی ها و مرکزشهر قندوز حمله تهاجمی را تحت نام عملیات عمری به راه انداخته اند.

به گفته وی، این عملیاتها توسط نیروهای امنیتی افغان سرکوب شده و این عملیات شورشیان طالب به عملیات خونین خودشان تبدل گردیده است.

آقای جنگل باغ می گوید که در این عملیات تهاجمی ۴۰ تن از شورشیان طالب کشته و دها تن دیگر زخمی شده اند که اجساد تعداد ازکشته شده های آنان درمیدان های نبرد باقی مانده است.

در همین حال شماری از شهروندان قندوز وضعیت امنیتی در این ولایت را نگران کننده خوانده و خبر احتمال سقوط دو باره این شهر بدست شورشیان طالب را داده اند.

همچنین نمایندگان قندوز در مجلس نیز با ابراز نگرانی از وضعیت جاری درقندوز گفته اند در صورت که حکومت مرکزی اقدام فوری نکند شهروندان قندوز بار دیگر به خاک خون کشانده خواهند شد.

با این حال برخی از گزارشها حاکی از آنست که چند نقطه اساسی در قندوز به دست شورشیان طالب افتاده و درگیری شدید با پیشروی شورشیان طالب همچنان ادامه دارد.

همچنین براساس گزارشها یک فروند بالگرد نیروهای امریکایی نیز توسط شورشیان طالب منفجر شده است.

این بالگرد نیروهای امریکایی پس از فرود اضطراری مورد حمله راکتی شورشیان طالب قرار گرفته و منفجر شده است.

شورشیان طالب مدعی شدند که در این بالگرد ۱۸ تن از نیروهای ارتش ملی نیز حضور داشته و آنان نیز به قتل رسیده اند اما تا کنون مقامات امنیتی کشور و امریکایی در باره منفجر کردن بالگرد شان ابراز نظر نکرده اما فرود اضطراری آن را تائید کرده است.