گابریل: اتخاذ گزینه نظامی در شبه جزیره کوریا جان هزاران انسان را خواهد گرفت

وزیر خارجه آلمان در مصاحبه‌ای هشدار داد اتخاذ گزینه نظامی برای حل بحران در شبه‌جزیره کوریا جان هزاران انسان را می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از خبرگزاری تاس، زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه در مصاحبه ای با یکی از نشریات این کشور گفت: اروپا باید به بهبود روابط میان مسکو و واشنگتن علاقه مند باشد و حل مناقشه کوریای شمالی می تواند به این امر کمک کند.

گابریل در این مصاحبه گفت: ما در اروپا باید به بهبود روابط میان آمریکا و روسیه علاقه مند باشیم. تنها آمریکا و روسیه با کمک و حمایت چین می توانند از تکثیر تسلیحات هسته ای جلوگیری کنند. اگر روابط میان واشنگتن و مسکو به بدی سطح کنونی باشد، کشورهای دیگر از این امر به نفع خود بهره برداری خواهند کرد. این به همین سبب است که تلاش های ما برای نزدیک کردن روس ها و آمریکایی ها دوباره اهمیت زیادی دارد.

وزیر امور خارجه آلمان در این مصاحبه همچنین با اشاره به بحران ایجاد شده میان آمریکا و کوریای شمالی بر سر برنامه موشکی و هسته ای پیونگ یانگ و تشدید تنش ها در شبه جزیره هشدار داد حل و فصل این مناقشه از طریق ابزارهای نظامی «جان انسان های زیادی» را خواهد گرفت.

وی به جامعه جهانی درباره بی توجهی نسبت به مسئله کره شمالی نیز هشدار داد و گفت اگر جامعه بین الملل صرفا نظاره گر فعالیت های کره شمالی باشد در این حالت کشورهای دیگر نیز راهی را خواهند رفت که کوریای شمالی رفته است.

کوریای شمالی در تاریخ ۲۹ نوامبر موشک بالستیک بین قاره ای جدیدی به نام هواسونگ-۱۵ آزمایش کرد که پیونگ یانگ ادعا می کند قادر است هر نقطه از خاک آمریکا را هدف قرار دهد.

در پی این آزمایش موشکی، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت جامعه بین الملل باید اقدامات مضاعفی را علیه کوریای شمالی در پیش گیرد که ممنوع کردن حمل و نقل دریایی و انتقال کالا به کوریای شمالی و از مبدا این کشور در میان این اقدامات قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *