کوریای شمالی به یک نشست بین المللی دعوت شد

۲۲ حمل ۱۳۹۵

unifeed140310bدبير اجرايی كميسيون معاهده منع جامع آزمايش هسته ای از دعوت کوریای شمالی برای شركت در نشست وزرای اين كميسيون در وين خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از «كيودو» جاپان، کوریای شمالی كه به دليل انجام آزمايش های هسته ای و پرتاب موشک دوربرد با تحريم های بين المللی مواجه شده بود اوايل سال جاری ميلادی چهارمين آزمايش هسته ای خود را نيز انجام داد و از اين رو با تحريم های بيشتری از سوی شورای امنيت سازمان ملل روبرو شد.

«لاسينا زربو» دبير اجرايی كميسيون معاهده منع جامع آزمايش هسته ای با بيان اينكه اين نشست 13 جون در وين برگزار می شود؛ اظهار كرد: گفتگو با کوریای شمالی بايد از نقطه ای آغاز شود.

وی افزود: ما به مشاركت دادن کوریای شمالی نياز داريم و بايد به نگرانی های اين كشور گوش دهيم و احتمال اينكه از طريق مذاكرات ديپلماتيک و مشاركت دادن پيونگ يانگ به راه حلی دست يابيم وجود دارد.

وی اضافه كرد: مذاكرات چندجانبه بهتر از انزوا نتيجه می دهد و بايد از الگوی ايران در مورد کوریای شمالی نيز استفاده كرد.

اين نخستين بار از سال 2008 ميلادی به بعد است كه پيونگ يانگ به يک نشست سطح بالای بين المللی در زمينه هسته ای دعوت مي شود.

معاهده منع جامع آزمايش هسته ای سال 1996 ميلادی به تصويب سازمان ملل رسيد اما جنبه الزام آور نداشت.

اين معاهده با هدف تحقق منع هرگونه آزمايش هسته ای به امضا 183 كشور رسيد اما تنها 164 كشور آن را در مجالس خود تصويب كردند و برای الزامی شدن اين معاهده 44 كشور ديگر نيز بايد آن را امضا كنند و به تصويب مجالس خود برسانند.

مجالس هشت كشور آمريكا، چين، مصر، هندوستان، ايران، پاكستان، کوریای شمالی و رژيم اسرائیل آن را تصويب نكرده است.

بین المللی،

پیونگ یانگ،

تصويب

دعوت،

کوریای شمالی،

هسته ای،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed