سرطان ۲۲, ۱۳۹۹

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سربریدن 7 غیرنظامی را محکوم کرد

n00087625-bکمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سربریدن هفت نفر از گروگان‌ها توسط مخالفان مسلح دولت در ولایت زابل را به شدید ترین لحن ممکن محکوم و تقبیح می‌نماید.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این کمیسیون با نشر اعلامیه ای ضمن ابراز همدردی عمیق با خانواده‌های قربانیان، از دولت افغانستان و ارگان‌های مربوطه خواسته است که عاملان این جنایت را گرفتار و مورد تعقیب عدلی و قضایی قرار بدهند.

در اعلامیه آمده است که قربانیان این فاجعۀ انسانی، گروگان‌ها و افراد غیر نظامی و بیگناهی بودند که چندی قبل توسط مخالفان مسلح دولت از مسیر راه در منطقه دشت دالان از مربوطات ولسوالی گیلان ولایت غزنی، گرفتار شده بودند.

این افراد به صورت کاملا بی‌رحمانه و غیر انسانی در ولسوالی ارغنداب ولایت زابل سر بیرده شده اند.

در میان قربانیان سه زن (به شمول یک دختر) نیز شامل اند که به گروگان گرفتن و قتل آنان نهایت توحش و عدم پابندی تروریست‌ها و مخالفان مسلح دولت به قواعد و ارزش‌های انسانی و اسلامی را نشان می‌دهد.

در اعلامیه تاکید شده است که این قضیه مصداق روشن نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بوده و تخطی واضح از آموزه‌های دینی و احکام قوانین نافذۀ کشور می‌باشد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن ابراز نگرانی شدید از تداوم و افزایش موارد گروگان‌گیری و قتل زنان و کودکان بی‌دفاع، از دولت افغانستان به صورت جدی می‌خواهد که امنیت شهروندان را با اتخاذ اقدامات عملی، تأمین نماید.