کمپین جهانی محاکمه سران رژیم سعودی به عنوان جنایتکار جنگی

jBXVsVnmCToZDBA-800x450-noPadبه همت شماری از فعالان یمنی کمپین دادخواست جهانی از «دیوان بین‌المللی کیفری» برای محاکمه سران رژیم سعودی به عنوان جنایتکار جنگی راه‌اندازی شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در این دادخواست با اشاره به برخی از جنایات عربستان علیه مردم یمن از «دیوان بین المللی کیفری» که صلاحیت رسیدگی به جرائمی چون نسل‌کشی و جرایم جنگی را دارد خواسته شده است تا به مسئولیت خود در قبال مجازات سران رژیم کودک‌کش سعودی عمل کند.

در صورت جمع‌آوری شمار قابل توجهی امضا از مردم سراسر جهان، این دادخواست قابلیت رسیدگی در دیوان بین‌المللی کیفری را به دست آورده و به حقوق‌دانان و مؤسسات حقوقی این امکان را می‌دهد که با تکیه بر مستندات جنایات رژیم آل سعود علیه شهروندان غیرنظامی یمنی، محاکمه آنان را پی‌گیری کنند.

برای مشارکت در این کمپین به این آدرس ( https://www.change.org/p/international-criminal-court-saudi-arabia-must-be-tried-as-a-war-criminal?recruiter=493279070&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink

 https://goo.gl/oqW5R0 )  مراجعه و از این دادخواست اعلام حمایت کنید.

متن این دادخواست بدین شرح است: 

آیا شما موافق تحت تعقیب قرار گرفتن رژیم سعودی به علت ارتکاب جنایات جنگی در محاکم بین‌المللی هستید؟

دیوان کیفری بین‌المللی (ICC ) صلاحیت رسیدگی به چهار جرم از سنگین‌ترین جرایم را دارد:

نسل کشی، جرایم علیه بشریت، جرایم جنگی و جرم تجاوز

منظور از تأسیس چنین دادگاهی، تعقیب مرتکبین جرایم فوق در یک دادگاه مستقل بین‌المللی و الزام ایشان به پاسخگویی در محضر جامعه جهانی است.

مسئولان رژیم سعودی به دلیل ارتکاب جنایات بی‌شمار علیه شهروندان یمنی باید به عنوان یک مجرم در دیوان کیفری بین‌المللی مورد محاکمه قرار گیرند.

اتهامات وارده به عربستان:
بر اساس آماری که از سوی «مرکز قانونی حقوق و توسعه یمن» منتشر شده است. (تا نوزدهم جنوری سال ۲۰۱۶)

  1. کشتن ۸۱۴۳ نفر در حملات هوایی و زمینی از جمله ۴۶۲۸ مرد ، ۱۵۱۹ زن و ۱۹۹۶ کودک
  2. مجروح و زخمی کردن ۱۵۱۸۴ نفر از جمله ۱۱۸۲۶مرد ، ۱۵۷۶ زن و ۱۷۸۲ کودک
  3. آواره کردن بیش از ۱۲۰۰۰۰۰ یمنی به دلیل حملات عربستان در داخل کشور یا پناهنده شدن ایشان به خارج از مرزها
  4. بمباران بیمارستان‌ها و واحدهای درمانی حتی بمباران بیمارستان بدون مرز سازمان ملل
  5. استفاده از برخی سلاح‌های ممنوعه مثل بمب‌های خوشه‌ای
  6. در خطر قرار دادن حیات مردم یمن با محاصره‌ی همه‌جانبه و عدم اجازه‌ی ورود محموله‌های بشردوستانه به داخل یمن
  7. بمباران و از بین بردن زیرساخت‌ها و واحدهای اقتصادی کشور یمن شامل: ۱۴ فرودگاه ، ۱۰ بندر، ۵۱۲ پل و راه، ۱۲۵نیروگاه و ژنراتور برق، ۱۶۴مخزن و شبکه آب، ۹۷۰ ساختمان دولتی، ۵۴۶ انبار مواد غذایی ، ۳۵۳ بازار و مجتمع تجاری، ۴۰۹ کاروان حمل بار مواد غذایی ، ۲۳۸ پمپ نفت، ۱۹۰ کارخانه ، ۴۲ مرکز ورزشی ، ۷ سیلو غله ، ۱۲۵ واحد دام و طیور
  1. تخریب منازل و اماکن خدمات اجتماعی شامل: ۳۲۵۱۳۷ خانه، ۲۳۸ مرکز خدماتی، ۵۶۹ مکت و موسسه آموزشی، ۳۹ مجتمع دانشگاهی، ۱۶ مجتمع رسانه‌ای، ۶۱۵ مسجد، ۵۹ آثار باستانی و ۱۱۹ مرکز توریستی

اگر شما با تحت تعقیب قرار گرفتن رژیم سعودی به علت ارتکاب جنایات جنگی در محاکم بین‌المللی موافقید این دادخواست را امضا کنید.