کرزی: امریکا باید مشخص کند با کی در افغانستان می جنگد

۳۱ سنبله ۱۳۹۲

حامدکرزی رئیس جمهور کشور در دیدار با شماری از جوانان در ارگ ریاست جمهوری گفت که موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا اگر در مطابقت با شرایط و منافع افغانستان باشد، به خیر ماست.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، رئیس جمهور به سلسلهء دیدار های قبلی اش با جوانان کشور، این بار با 500 تن از جوانان کابل و ولایات کشور در قصر سلام خانه‌ء ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد.

در این دیدار رئیس جمهور در مورد مسایل مهم کشوری از جمله موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا، انتخابات آینده و پروسه صلح، صحبت کرد و به سوالات جوانان پاسخ گفت.

رئیس جمهور در رابطه به حضور نیروهای امریکا و ناتو پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان گفت که ما حضور ایالات متحده امریکا و ناتو را پس از سال ۲۰۱۴ میلادی اگر در مطابقت به شرایط و منافع افغانستان باشد، به خیر افغانستان می دانیم.

حامد کرزی افزود: اکنون باید ملت افغانستان تعریف منافع خود را داشته باشد، منفعت اول ما تامین صلح و امنیت در افغانستان است، ما تحلیل درستی از اوضاع افغانستان و منطقه داریم و این را می دانیم که کی ها سبب تخریب افغانستان می شوند و به کشور ما انتحار و نا امنی می فرستند و در این میان نقش امریکا چیست.

رئیس جمهور گفت که ما از امریکا می خواهیم دیدگاه خود را واضح سازد، تعریف امریکا از تروریزم چیست؟، دشمن کیست؟ و ما با کی در جنگ هستیم؟ و آیا طالب باعقیده و دهاتی کشور که فریب خورده، دشمن ماست؟

حامد کرزی خاطر نشان کرد که از دید افغانستان دشمن در جایی است که از آنجا بر ضد افغانستان و امنیت آن دسیسه صورت می گیرد و لانه های در آنجا برای بی ثباتی افغانستان و اینکه افغانستان هیچگاهی دارای دولت و نظام نشود، ساخته شده است.

رئیس جمهور در این رابطه افزود: من در داخل خاک خود، دشمنی برای این وطن نمی بینم، البته مخرب وجود دارد، پس تعریفی که ما از تروریزم داریم بر می گردد به بیرون از سرحدات افغانستان و معاملات منطقوی و بین المللی.

حامد کرزی گفت که امنیت افغانستان از داخل تخریب نمی شود بلکه از بیرون تخریب می گردد.  پس عوامل ناامنی در افغانستان بیرونی بوده و راه حل آن هم می تواند بیرونی باشد.

وی در این رابطه افزود که نا امنی در افغانستان منشا بیرونی دارد زیرا بعضی از کشور ها منافع خود را در نا امنی افغانستان جستجو می کنند.

رئیس جمهور در مورد تشویش های بعد از سال ۲۰۱۴ گفت که از سال ۲۰۱۴ هیچ تشویشی وجود ندارد. این تبلیغات خارجی ها است و می خواهند با این کار شان ما را مجبور و محتاج نشان بدهند.

حامد کرزی در رابطه به حملات راکتی پاکستان به خاک افغانستان، گفت که افغانستان به عمل باالمثل دست نمی زند اما تلاش هایش را بخاطر پیدا کردن راه حلی از مجرای دیپلوماتیک ادامه میدهد و در این راستا اخیراً نامه ای به صدراعظم پاکستان نیز نوشته است.

در این دیدار جوانان خواستار سهمی در لویه جرگه مشورتی گردیدند تا آنها بتوانند در موضوعات بزرگ تصمیم گیری کشور سهیم شوند که از طرف رئیس جمهور پذیرفته شد.

رئیس جمهور در مورد اینکه آیا دولت افغانستان در رابطه به موافقتنامه امنیتی و دفاعی با سازمان ملل متحد و سایر کشور های مهم مشورت های کرده است، گفت که در این رابطه با تمام جهان در تماس هستیم، با کشور های که با امریکا روابط خوب دارند و یا ندارند، در تماس هستیم. با کشور های روسیه و چین نه تنها در مورد پیمان امنیتی بلکه در مورد قرارداد ستراتیژیک نیز صحبت های داشتیم و خواستار موقف شان در این رابطه گردیدیم.

حامد کرزی به پاسخ سوالی که گفتگوی های صلح پس از مسدود شدن دفتر قطر به کجا رسید، گفت که دفتر قطر که بنام امارت اسلامی گشایش یافت، دفتر طالبان نه بلکه توطئه بزرگ بیرونی علیه افغانستان بود.

حامد کرزی با اشاره بر اینکه هر کی در بیرون از کشور باشد، بی اختیار است، یکبار دیگر بالای طالبان صدا کرد که به خاک شان برگردند و صاحب اختیار در وطن خود شان شوند.

امریکا

پیمان امنیتی

جوانان

کرزی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.