چین مناسبات نظامی خود با افغانستان را تقویت می کند

۳ ثور ۱۳۹۵

82044558-70668393فانگ فن خویی، رئیس ستاد كل ارتش چین و از مسئولان ارشد كمیسیون مركزی نظامی این كشور در دیدار با «محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان در پكن خواستار تقویت روابط نظامی، امنیتی و مبارزه با تروریسم و همینطور برگزاری تمرینات مشترك دو كشور شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، چین در راستای گسترش همكاریهای خود با افغانستان به تازگی سیاست های فعالانه ای را در ارتباط با تقویت روابط نظامی با این كشور در پیش گرفته است.

گزارش ها حاكی است كه چین همكاری هایی را با پاكستان و امریكا هم آغاز كرده است تا پیمان صلحی در افغانستان بدست آید كه به شورش ها، نظامی گری ها و حملات شورشیان طالب پایان می دهد.

امریكا و ناتو بسیاری از نیروهای خود را پس از سال 2014 میلادی از افغانستان خارج كردند و برخی بر این باورند چین به همین سبب در حال پر كردن این خلاء است اما این كشور تاكید دارد به دنبال نفوذ نظامی در افغانستان نیست.

در عوض پكن تاكید می ورزد كه می خواهد در اجرای طرح های بازسازی در افغانستان فعالتر شده و به این شكل به پیشبرد صلح و ثبات این كشور كمك كند.

رئیس ستاد کل ارتش چین در دیدار با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشورمان یكدیگر در باره آموزش نیروی نظامی، برگزاری رزمایش و تمرینات مشترك و مقابله با تروریسم بوده صحبت کرده اند.

مقام چینی گفت كه كشورش در حال پیشبرد یك ساختار مستحكم منطقه ای مبارزه با تروریسم است كه پدید آورنده صلح و ثبات باشد.

وی در این ملاقات ها خاطر نشان كرده است كه كشورش مایل به گسترش همكاری با چین در عرصه مبارزه با تروریسم است.

بر اساس این گزارش وی همچنین در جریان این ملاقات ها برنامه های افغانستان در مبارزه با جنبش تركستان شرقی را برای چینی ها تشریح كرده است.

پكن به شدت نگران فعالیت های این جنبش در منطقه خودمختار سین كیانگ در شمال غرب این كشور است و تاكید دارد كه این جنبش تروریستی است و قصد جدا كردن سین كیانگ را از خاك چین دارد.

به همین سبب چین در سال های گذشته بتدریج روابط و همكاری های امنیتی خود را با پاكستان و افغانستان و كشورهای آسیای مركزی كه با سین كیانگ مرز مشترك دارند افزایش داده است.

افغانستان

تقویت

چین

روابط

نظامی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed